Laskavý šálek Tchibo startuje nový modul pro pokročilé

Ze světa členů

26. 6. 2023

Program Laskavý šálek již 5 let pomáhá sociálním kavárnám s kávovým a prodejním know-how. Doposud vše probíhalo přímo v prostředí sociálních kaváren, kde zaměstnanci obchodů Tchibo předávali své znalosti i praktické tipy jejich klientům s různými hendikepy a podporovali je tak v návratu do normálního života. Letos poprvé si klienti v rámci druhého, nadstavbového, modulu vyzkoušeli stáž přímo v obchodech Tchibo, tedy v reálném obchodním prostředí. Měli možnost seznámit se s fungováním obchodu na všech úrovních a zakusit jeho běžný provoz v plné zátěži. Obohacení je ale vzájemné.

Svižně připravit lahodné espresso, našlehat dokonalou mléčnou pěnu, a ještě se zákazníkem prohodit pár povzbuzujících slov nebo nabídnout ke kávě dortík. To je profesní rutina, kterou zaměstnanci v obchodech Tchibo zvládají dokonale. Tak proč se o ni nepodělit s těmi, kterým to pomůže?

Komu pomáhá Laskavý šálek?

Partnery společnosti Tchibo v této oblasti jsou sociální kavárny, které zaměstnávají klienty s různými hendikepy a snaží se o jejich návrat do normálního života a pracovního prostředí. Pro ně Tchibo v rámci programu Laskavý šálek připravuje workshopy, na nichž je zaměstnanci firmy (kávoví experti a interní trenérky) proškolují ve znalostech a přípravě kávy, komunikaci se zákazníky nebo doplňkovém prodeji.

Každý workshop je šitý na míru, je interaktivní a postavený především na praktických ukázkách a tipech. Sociálním kavárnám je program poskytován zcela zdarma a bez ohledu na to, jakou značku kávy používají. Ročně je proškoleno kolem 80 klientů a zaměstnanců sociálních kaváren, kteří si tak zlepšují své vyhlídky na uplatnění na pracovním trhu.

Klienti sociálních kaváren přijali novou výzvu

V letošním roce byl program Laskavý šálek doplněn o nový modul pro pokročilé – stáž pro klienty sociálních kaváren přímo v obchodech Tchibo. Cílem je nabídnout jim zkušenost a zážitek v reálném prostředí a posunout je o další stupínek blíže k návratu do normálního života a pracovního prostředí. Sociální kavárny přeci jen žijí svým specifickým tempem a životem, kde zákazníci chyby spíše odpustí a přejdou.

Naši se na tuhle stáž moc těšili, i když samozřejmě nervózní byli. Bojí se totiž vystoupit z komfortní zóny, jsou zvyklí být schovaní za barem naší kavárny, kde se cítí bezpečně. Zde v Tchibo byli vypuštěni do společnosti, mezi lidi. Což je ale samozřejmě dobře, taková zkušenost je potřeba,“ potvrzuje Dana Růžičková, provozní manažerka Centra sociální rehabilitace Náruč, kavárna Modrý domeček.

V průběhu června a července probíhají první stáže na třech obchodech Tchibo (v Praze v OC Atrium Flora a Centru Novodvorská Plaza a v Olomouci v OC Šantovka), a to pro sociální kavárny Modrý domeček z Řevnic, Ta kavárnu z Prahy 4 a Anima Vivu z Opavy. Klienti mají možnost seznámit se s fungováním obchodu Tchibo v plné šíři, tedy nejen za kávovým barem, ale i na prodejní ploše nebo v zázemí, a to za plného provozu.

„Pro mě byl nejvíc zásadní rozhovor s vedoucími směn kavárny Modrý domeček. Ony hezky zkonstatovaly, že máme stejné hodnoty – Tchibo i Modrý domeček. Že si na nic nehrajeme, nejsme arogantní, chceme si to užít a udělat v práci hezké, i když jsme zrovna ve stresu. Že je pro nás důležité držet tu sounáležitost. Že je jedno, jestli je to Tchibo nebo nějaká malá kavárna, pokud tam jsou lidi, kteří sdílí ty samé hodnoty, tak se za sebe navzájem můžeme postavit,“ komentuje aktuálně probíhající stáže Marie Nosová, interní trenérka společnosti Tchibo.

Silné zážitky si odnášejí všichni

Zaměstnanci obchodů Tchibo se programu účastní v rámci firemního expertního dobrovolnictví. Předávají své znalosti a zkušenosti a zároveň mohou rozvíjet i řadu svých vlastních měkkých dovedností nebo třeba získat novou dávku pracovní motivace, jak ostatně potvrzuje i Marie Nosová: „Přidaná hodnota tohoto tréninku je oboustranná. Pro naše dobrovolníky je to zajímavá výzva, díky které vystoupí ze stereotypu a zkusí si zase něco jiného, než na co jsou zvyklí.“


Zdroj: Laskavý šálek Tchibo startuje nový modul pro pokročilé. Tchibo. Blogový článek

Související

ADRA Česká republika pomáhá lidem zasaženým povodněmi ve Slovinsku

Přejít na článek

Nový web jsemvicnezmojenemoc.cz nabízí podporu nemocným i jejich blízkým

Přejít na článek