Newyorský Empire State Building je nyní poháněn větrnou energií

3. 3. 2021

Svět se letos trochu zazelenal, když se rozzářila světla na Empire State Building v centru amerického města New York. Poprvé byly obdivovaný mrakodrap a dalších 13 kancelářských budov ve vlastnictví stejné společnosti poháněny pouze větrem.

Společnost Empire State Realty Trust (ESRT) na počátku února ohlásila nákup větrné energie od společností Green Mountain Energy a Direct Energy, což z ní učinilo největšího uživatele nemovitostí s výhradně obnovitelnou energií.

Tříleté smlouvy, které vešly v účinnost 1. ledna 2021, poskytnou odhadem 300 milionů kilowatthodin elektřiny pro portfolio ESRT. To by stačilo na osvětlení každého domu ve státě New York na měsíc. Realitní společnost si již vybudovala pověst udržitelnosti: desetiletá modernizace Empire State Building již snížila vyprodukované emise přibližně o 40 %. Samotný mrakodrap čerpá obnovitelnou energii od roku 2011.

Rozšířením svých závazků v oblasti energie z obnovitelných zdrojů na celé své portfolio se ESRT vyhne produkci přibližně 200 tisíc tun CO2, což odpovídá odstranění všech newyorských taxíků ze silnic po dobu jednoho roku.

Energie potřebná k provozu budov patří mezi největší zdroje emisí skleníkových plynů v USA. V New Yorku budovy generují více než dvě třetiny uhlíkových emisí města. „Stále více vlastníků budov chápe zásadní roli, kterou naše panorama hraje při řešení změny klimatu a jak mohou být důležitou součástí jejího řešení,“ uvedla Donna De Costanzo, ředitelka pro klima a čistou energii v Radě ochrany přírodních zdrojů. “Po modernizaci Empire State Building je rozhodnutí uspokojit zbývající energetické potřeby pomocí obnovitelných zdrojů dalším významným krokem,” dodala.

ESRT odmítla zveřejnit cenu nákupu obnovitelné energie. Společnost však poznamenala, že nákup čisté energie je o něco nákladnější než pouhý nákup energie od místních společností.

I přesto bylo rozhodnutí pro obnovitelnou energii obchodním rozhodnutím, stejně jako rozhodnutím v oblasti životního prostředí. Mnoho stávajících nájemců ESRT požadovalo přechod na ekologičtější zdroje energie. A rostoucí počet společností – včetně těch, které pronajímají prostor v budovách ESRT – přijaly iniciativy podnikové udržitelnosti, které zahrnují závazky ke snížení jejich uhlíkové stopy. „Chceme se odlišit, abychom získali lepší nájemce za vyšší nájemné, a abychom mohli překonat naši konkurenci. Všechno je řízeno trhem,“ uvedl Anthony Malkin, generální ředitel ESRT.

“Tento krok je důležitým symbolickým vítězstvím pro obnovitelné zdroje,” uvedla Cyndy Reynolds, obchodní ředitelka společnosti Green Mountain Energy. „Je velmi důležité mít příklady, jako je ESRT, které ukazují národu, že možnosti obnovitelné energie jsou cenově dostupné a, dovolím si říci, konkurenceschopné,“ uvedla Reynolds.

Podle Energetické informační správy je vítr nejpoužívanějším obnovitelným zdrojem energie ve Spojených státech, který v loňském roce generoval přibližně 9 % elektřiny v zemi. Údaje od finanční poradenské společnosti Lazard ukazují, že výstavba a provoz nových větrných elektráren je levnější než téměř u všech druhů infrastruktury pro fosilní paliva, a to i bez vládních dotací.

Drtivá většina elektřiny ve státě New York v současné době pochází z jaderných elektráren spalujících zemní plyn. V roce 2019 však stát přijal právní závazek, který stanovuje do konce desetiletí uspokojit 70 % svých energetických potřeb pomocí obnovitelných zdrojů.

Velké firmy hrají při podpoře tohoto přechodu důležitou roli. Tím, že se ESRT zavázala k nákupu obnovitelné energie, signalizuje investorům, že lze vydělat peníze na opatření v oblasti klimatu.


Zdroj: The Empire State Building and its related buildings are now powered by wind. The Washington Post [online]. Dostupné ZDE.

Související

Milovice jsou významným místem výskytu vzácných brouků v celé střední Evropě, zjistil výzkum

Přejít na článek

Čisté energie a mír: Veřejnost se od vzdělávání přesunuje k jiným prioritám udržitelného rozvoje

Přejít na článek