Ohlédnutí za Cenami SDGs 2022: Nové kategorie i cesta do Bruselu

20. 10. 2023

Už dobrý rok mají v Modelárně LIAZ nebo na Úřadu vlády na poličce vystavenou svoji pla(s)teosauří sošku z Cen SDGs 2022. Někdo ale výhru a zároveň možnost potkat ty, kdo bdí nad evropskými směrnicemi a zákony, dostal až teď. O tom ale později, pojďme si připomenout loňské oceněné.

Slavnostní vyhlášení šestého ročníku se uskutečnilo ve čtvrtek 13. října 2022 v Národním muzeu. Asociace společenské odpovědnosti v Cenách SDGs stejně jako v předchozích letech ocenila udržitelné projekty, jejich snahu o zdravější planetu i její obyvatele a naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN (SDGs). Vítězství si odnesly projekty s unikátním dopadem v oblasti rozvojové pomoci, cirkulární ekonomiky, klimatické změny a dalších.

„Šestý ročník byl pro nás výjimečný, chtěli jsme díky němu inspirovat každého, komu leží na srdci osud planety. A výjimečný byl i rekordním počtem přihlášených projektů, bylo jich 326,“ řekla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs v Česku od roku 2017 vyhlašuje. A protože galavečeru předcházel Global Goals Summit, o kterém jsme psali minulý týden, a jeho nejviditelnějším řečníkem byl Pla(s)teosaurus, objevila se zmenšenina dinosaura z dílen českých 3D tiskařů i na samotné trofeji.

Prvenství v kategorii Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl Úřad vlády ČR s projektem Prevence domácího a sexuálního násilí. Vítězstvím v kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život odborná porota ocenila aplikaci Nepanikař, která je pro mladé lidi bezpečným prostředím, kde mohou vyhledat psychologickou pomoc a sdílet své problémy. V kategorii Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R. Ta dokáže vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu.

V kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ. Její bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody. Kategorii Cirkulární ekonomika dominoval projekt Knihobot. Ten pomáhá čtenářům vracet jejich přečtené i nechtěné knihy zpátky do oběhu. Oblast Změna klimatu ovládlo Mewery, které se snaží vyvinout efektivní metodu a vysoce škálovatelnou produkci kultivovaného masa, bez zabití jediného zvířete. Laureátem kategorie Mladý lídr od Forbes Česko se stal Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest. Vyvinuli speciální podložku pod myš, která předchází syndromu karpálních tunelů u těch, kdo tráví většinu pracovního dne u počítače, a doplnili ji souborem efektivních cvičení.

A teď rovnou do Bruselu

Novinkou a zároveň příležitostí pro veřejnost rozhodovat o jedné z kategorií bylo loni Ocenění Evropské komise. Hlasování probíhalo v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje a hlasy padaly celkem pěti projektům. Po napjatém finále si ocenění odnesl Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení v Česku pro nemocné roztroušenou sklerózou. Tamní ošetřovatelé a ošetřovatelky také pomáhají pacientům přímo v jejich domovech nebo jsou pro ně „přítelem na telefonu”.

Právě tiskový mluvčí Domova sv. Josefa se společně s námi, zástupci Evropské komise v Česku a starosty a starostkami několika českých obcí vydal v pondělí v polovině října do Bruselu. A přidala se k nám výherkyně veřejného hlasování. Plán byl jasný – potkat se přímo na místě činu s těmi, kteří se za Českou republiku podílejí na přípravě a tvorbě nové evropské legislativy, která jakýmkoli způsobem ovlivňuje obce nebo různé regionální organizace.

Generální tajemník Petr Blížkovský představil agendu a priority Evropského výboru regionů, jako je například i neustálá snaha o minimální byrokratickou zátěž a potřeba efektivního dokazování udržitelnosti u projektů financovaných z evropských peněz. O klimatických cílech, budoucnosti elektromobility a zelené politice EU jako celku mluvil Dušan Chrenek, hlavní poradce z Generálního ředitelství pro změnu klimatu EK, a o společné zemědělské politice zase Pavel Povolný z Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova EK.

Poslední den si čas udělala velvyslankyně Edita Hrdá při Stálém zastoupení ČR při EU. „Naše předsednictví se před několika měsíci povedlo a zvykli jsme si mluvit za Českou republiku do mnoha věcí a posouvat je kupředu. Už sice nepředsedáme, ale stali jsme se zase o něco víc důvěryhodným partnerem, který má v Evropské unii silný hlas a vliv,” řekla při uvítání a slova se ujali dva kolegové se specializací přímo na kohezní politiku. Vyslechli si strasti a radosti starostů nebo starostek z malých českých obcí, a to je to nejcennější. I na této cestě je vidět, že společně můžeme alespoň drobně udávat směr a lobbovat společně za dobrou věc.

A na závěr? Oklikou zpět do Národního muzea: „Budoucnost nemůžeme předvídat, ale můžeme se na ni připravit. Nejlepším způsobem, jak se vypořádat se současnou situací, je zdvojnásobit inovace a dekarbonizaci a zároveň v lidech pěstovat lásku k míru. Je čas zařadit obnovitelné zdroje energie, vybudovat cirkulární toky materiálů a zároveň se nevzdávat mezinárodní spolupráce,” uzavřel slavnostní večer předávání Cen SDGs a předal poselství do budoucnosti Georg Kell, legenda v oblasti udržitelnosti a ESG. I on převzal svoji cenu – trofej za celoživotní přínos v udržitelnosti.

Další ročník Cen SDGs se rozběhne už příští rok, na jaře spouštíme přihlášky. Takže zůstaňte na příjmu a přihlaste se taky!


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Zaměstnanci a udržitelnost: Znají svoji firmu? A co by jí doporučili?

Přejít na článek

Největší e-commerce průzkum na světě E-shopper Barometer: Češi obsadili druhou příčku ve výdejních místech – pravidelně sem objednává polovina lidí

Přejít na článek