Přelomový 22. ročník sbírky Pomozte dětem získal 12,5 milionu korun

10. 7. 2020

Celkem 5249 dětí v celé České republice bude podpořeno z výnosu právě ukončeného 22. ročníku veřejné sbírky Pomozte dětem, společného charitativního projektu České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS).

Peníze věnované dárci, celkem 12 473 012 Kč, tak pomohou většímu počtu ohrožených dětí, a to prostřednictvím 40 organizací vybraných v otevřeném grantovém řízení. Slavnostní podepsání smluv o nadačních příspěvcích se uskuteční ve čtvrtek 16. června, kdy si organizátoři zároveň připomenou, že sbírka 22. ročníkem překonala magickou hranici čtvrt miliardy korun rozdělených za dobu své existence na pomoc dětem.

„Dvaadvacátý ročník byl v mnoha ohledech přelomový. Neuzavřel se v květnu, jak je zvykem, ale až v poslední červnový den. Hlavní televizní pořad nebyl poprvé za dobu existence sbírky o velikonocích a navíc se neodehrál v jednom studiu, ale v soukromí jednotlivých účinkujících. A přes tyto mimořádné podmínky – nebo možná i díky nim – se nám podařilo získat pro děti nejvyšší částku od roku 2011,“ říká Taťána Plecháčková, ředitelka NROS.

Nepříznivá situace způsobená pandemií onemocněním Covid-19 sbírku ochromila v době, kdy vrcholily přípravy na tradiční velikonoční benefiční pořad pro Kuře v České televizi. Ale benefiční večer je pro sbírku natolik důležitý, že společné vzepětí sil zaměstnanců ČT i NROS a umělců sestavilo a 2. května uvedlo skvělý a netradiční pořad s názvem “Pomozte dětem – Koncert z obýváků”, který ze svého domu znamenitě odmoderoval Aleš Háma. Pořad ocenili i diváci, kteří během něj poslali dvakrát více dárcovských esemesek (DMS) než v jiných letech.

Vybraných téměř 12,5 milionu korun se skládá z darů od firemních dárců, partnerů, jednorázových i pravidelných dárců, a zároveň i z velkých akcí, jakými jsou např. Peříčkový týden nebo NeonRun pro Kuře. Také obě tyto akce se letos musely odehrát v online prostoru. “Letošní ročník nám přinesl mnoho výzev, jak využít možnosti darování a sbírkových akcí v online prostředí. Zapojení dárců a partnerů bylo neskutečné, všem velice děkujeme za podporu, bez které bychom to nezvládli” říká Ludmila Bobková, manažerka projektu.

Smyslem existence sbírky Pomozte dětem je umožnit přímou a účinnou pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem do 18 let věku po celé České republice. NROS každoročně vyhlašuje veřejné výběrové řízení na nadační příspěvky ze sbírky, které míří do všech regionů ČR. Pomoc dětem poskytují nestátní neziskové organizace (NNO) prostřednictvím individuálních a ročních projektů. Při posuzování přihlášených projektů je kladen důraz především na:

  • zvyšování kvality života dětí,
  • vytváření rovných příležitostí pro všechny děti a různé skupiny populace,
  • podporu práv dětí na život v rodině nebo v náhradním rodinném prostředí.

Během omezení z důvodu Covid-19 musely neziskové organizace zapojené do přímé péče o děti změnit ze dne na den způsob práce. Především se stále snažily být nápomocny svým klientům a rodinám a v dosavadní péči pokračovat třeba i v online prostředí. Za to jim patří mnohé poděkování. A my jsme jako organizátoři rádi, že zrovna v letošních složitých podmínkách můžeme přispět většímu počtu organizací a umožnit jim v jejich záslužné práci pokračovat.” dodává Ludmila Bobková.

Od 1. 7. 2020 již běží 23. ročník sbírky se symbolem žlutého Kuřete, v rámci kterého se dárci mohou těšit na mnoho spojeneckých a benefičních akcí. Aktuální informace sledujte na stránkách www.pomoztedetem.cz


Zdroj: Přelomový 22. ročník sbírky Pomozte dětem získal 12,5 milionu korun, Tisková zpráva NROS, 7. 7. 2020.

Související

Rozhodněte, které dobročinné projekty si rozdělí 5 milionů korun

Přejít na článek

Krakonošovy zahrádky opět podpoří biodiverzitu na Mladoboleslavsku

Přejít na článek