Proběhl videomapping na budově Ministerstva vnitra od technologicky kreativní agentury XLAB

15. 3. 2023

XLAB společně s Člověkem v tísni vytvořili pro prostor u budovy Ministerstva vnitra na Letenské pláni dvě světelné instalace, které byly promítané 23.-25. února v několika časových blocích. Zmíněné projekce sloužily jako připomínka toho, co se odehrává jen pár set kilometrů od našich hranic. Vytvořili tak prostor pro zamyšlení a zároveň připomněli, že během ruské agrese musíme Ukrajinu podporovat, jak dlouho to jen bude nutné s heslem #StandWithUkraine.

S našim týmem kreativců, kteří se v předchozích letech podíleli na projekcích na Národním muzeu, jsme vystavili příběh, který reflektuje některé pocity a emoce lidí žijících na Ukrajině. Jedná se o připomínku toho, co se odehrává jen pár desítek kilometrů od nás. Ruská agrese, kterou ze své vlastní historie známe a nyní se odehrává znovu, a to na Ukrajině,” dodává Jindřich Trapl, CEO XLAB.

Návštěvníky čekaly dvě projekce a jeden spot vytvořený z kuželů světel v barvách ukrajinské vlajky.

První světelná projekce byla na fasádě Ministerstva vnitra, toto místo bylo vybráno díky její symbolice. Český národ je zvyklý se shlukovat na tomto místě při stěžejních momentech novodobých dějin. Kreativní tým XLABu složil příběh vycházející z pocitů a emocí lidí na Ukrajině žijících každý den uprostřed války, kterou proti jejich zemi rozpoutalo Rusko. Diváci tak zhlédnou mimo jiné každodenní atmosféru života v okupované zemi.

Byla uplatněna podobná technologická idea, která byla aplikovaná na Národním muzeu při projekcích v předchozích letech. Animace, která se vytváří na míru budově, na kterou je projekce přenášena. U druhé projekce na plátna mezi stromy byla využita animace za pomoci Unreal Engine. Časová smyčka vyobrazovala neštěstí, destrukci a zkázu, s níž se lidé na Ukrajině potýkají již rok. Diváci tak měli možnost stát se součástí děje.

Trvání příprav od prvního telefonátu po realizaci

První telefonát k tomuto projektu proběhl 26. ledna tohoto roku. Tedy za pouhých 28 dní tým kreativců a produkce s ostatními dodavateli stihl připravit kombinovanou show. Přičemž první část byla vytvořena od úplného začátku, přímo na budovu Ministerstva vnitra. Druhá část promítání byla vytvořena pro Člověka v tísni již v minulém roce a na Letenské pláni měla tak svou českou premiéru.

Videomapping a světelný smog

Při mappingu ve městě se organizátoři a produkce velmi často potýkají s nepřízní světelného smogu, tedy nadměrného osvětlení v místě, kde probíhá projekce. V některých případech, jako byl například videomapping na Národním muzeu, byla vypnuta část městského osvětlení v horní části Václavského náměstí. U tohoto projektu, který vznikal v rekordním čase, nebylo možné zajistit vypnutí městského osvětlení. Produkční tým tedy část světel obalil tmavou látkou a tím eliminoval světla z pouličních lamp.

Na projektu se podíleli:

Art Direction: Jan Morávek, Concept and Script: Jan Morávek, Jan Kočí, Animation and 3D Modeling: VJ Annie, Jan Klíma, Jan Adamus, Miroslav Hora, Concept Art: Jan Morávek, VJ Annie, Operátor: VJ Annie, Julius Štefan, Music Composer: Martin Hoffer, Production: Jan Kočí, Marek Platil, Petr Klučina, Štěpán Kravák, Ondřej Tomšů, Sound: Serhij Dubovenko, Lights: Michal Gebr, Special thx: People in Need

Související

Dnes je Mezinárodní den gramotnosti: Jak to s ní ve světě vypadá?

Přejít na článek