Rekordní počet hostů, prohlídka letištní plochy: Oslavili jsme 10. narozeniny

23. 3. 2023

Úterý 21. března se neslo ve znamení létání, gratulací i udržitelné inspirace. Asociace společenské odpovědnosti totiž na pražském letišti oslavila svých 10 let fungování. A protože největší iniciativou udržitelnosti a ESG se za tu dobu stala hlavně díky členům, přišel na tak významné jubileum připít rekordní počet z nich. A aby se jen neslavilo, proběhly i kvízy o historii Asociace nebo dynamické přednášky o tom, jak se k udržitelnosti staví Letiště Praha.

Kongresový sál pražského letiště se začal plnit hosty a mezi nimi se pohybovalo Kuře. Známý maskot sbírky Pomozte dětem procházel mezi hosty s miskou plnou lístků do charitativní tomboly, celý výtěžek z jejich prodeje totiž putoval právě na sbírku Pomozte dětem. A tombola to byla pořádná, desítky členů Asociace poslaly během března svoje produkty, které se zařadily mezi více než 100 výher. „Nejen, že jsme chtěli pomoci finanční částkou hendikepovaným dětem, ale zároveň jsme chtěli našim hostům ukázat udržitelné výrobky, kterými se členové Asociace pyšní. A podařilo se, společně jsme na dobrou věc vybrali 31 310 korun, máme z toho velkou radost,” vysvětlila Lucie Mádlová, ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti.

Právě ona stála před 10 lety za prvními asociačními krůčky a položila základy úspěchům, které shrnula provozní ředitelka Julie Borovcová – podařilo se propojit pod jednou střechou přes 500 členů s půlmilionem zaměstnanců z řad soukromého i veřejného sektoru, kteří měli svým obratem v roce 2021 pětinový podíl na HDP České republiky, ocenit 79 projektů v rámci šesti ročníků Cen SDGs, přispět nejpotřebnějším přes 340 milionů korun v Giving Tuesday, přidat více než 500 produktů od 84 členů na udržitelný e-shop Nakup na Dobro a hodnotit 87 přihlášených firem v historicky prvním ročníku ESG Ratingu. A mnoho mnoho dalšího.

Po interaktivním programu v podobě krátkého kvízu a předání dortu i gratulací od předsedy představenstva Letiště Praha Jiřího Pose a místopředsedy představenstva Jiřího Krause si slovo vzala Eva Krejčí, ředitelka komunikace Letiště Praha, a představila jejich strategii udržitelnosti. Pro mnoho lidí je právě letecká doprava synonymem minimální udržitelnosti a vysokých emisí skleníkových plynů, Letiště Praha se však i s tímto dokáže vypořádat a vzalo si ochranu životního prostředí jako jednu ze svých priorit.

„Už od roku 2009 vydáváme zprávu o udržitelném rozvoji a postupně se změnil zejména rozsah vykazovaných informací. Od roku 2017 k vykazování využíváme metodiku Global Reporting Initiative. Zaměřujeme se na všechny principy ESG a v rámci nich jsme si stanovili jasné cíle. Například chceme do roku 2030 dosáhnout uhlíkové neutrality, do roku 2050 zvýšit biodiverzitu, a to bezpečným způsobem jak pro zvířata, tak pro letecký provoz, nebo snižovat hlukovou zátěž,” popsala Eva Krejčí. Dodala, že nezapomínají ani na písmeno S různými druhy péče o zaměstnance nebo spolupráce s okolními obcemi a na písmeno G prosazováním etického vedení společnosti i ověřováním dodavatelů.

Z ranveje až do třídírny kufrů

A co by to bylo za návštěvu letiště bez prohlídky jeho útrob nebo letištní plochy? Kromě toho, že mají jednotlivé terminály letiště dlouholetou tradici sahající až do minulého století, se s touto historií snoubí i mnoho futuristického. Letiště třeba chová včely, díky rozborům pylu a medu tak má k dispozici biomonitoring čistoty ovzduší, kapalinu z odmrazování letadel svádí přímo z ranveje do speciálních nádob a přečerpává do čističky odpadních vod nebo pravidelně obměňuje pěnidla ve vlastních hasičských autech za ekologicky odbouratelná.

Při projížďce po letištní ploše zazněla z autobusového reproduktoru i statistika zaměřená na šetření palivem. „Za týden se ušetří tolik paliva, kolik by stačilo letadlu na let Paříž a zpět. A to tím, že každé letadlo hlásí zpoždění odletu, i dvě, tři nebo deset minut. Zůstává stát napojené na elektrocentrálu na dráze, nečeká ve frontě na odletové ploše a motor tak nemusí běžet. Palivo se nespaluje, emise nevznikají. Když se toto pravidlo zavádělo, byla Praha 12. letiště v Evropě, které je aplikovalo.”

Že letecká doprava nemusí být neudržitelná se přímo na místě přesvědčilo na 150 hostů a drželo přitom v ruce první vydání magazínu Udržitelné Česko. Právě ten skrývá exkluzivní čísla o vývoji udržitelnosti v Česku během uplynulé dekády i největší milníky samotné Asociace, které společně s novými cíly v dalších 10 letech jistě vyrostou až do nebes.

 

Na kompletní fotogalerii z akce se podívejte ZDE.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Díky další redukci hmotnosti PET lahví ušetří společnost Lidl přes 500 tun plastu ročně

Přejít na článek

ČEZ jako jediná česká firma zvítězil v prestižní soutěži Reuters Responsible Business Awards 2023: bodovala jeho ESG datová knihovna

Přejít na článek