Women’s FINdependance Day odhalil, že ženy brzy významně ovlivní svět investic

30. 8. 2022

Ve čtvrtek 25. srpna se v Brožíkově síni na pražské Staroměstské radnici uskutečnila oslava 92. výročí založení mezinárodní organizace Business & Professional Women International, u jejíhož zrodu stála v roce 1930 i česká politička a bojovnice za práva žen Františka Plamínková. Veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR, z.s. (BPWCR) oslavila toto významné výročí uspořádáním Women´s FINdependance Day.

„Otázka ekonomické nezávislosti žen je pro naši organizaci dlouhodobě klíčovým tématem. Jsem toho názoru, že ačkoli ženy nejsou motivovány penězi tak jako muži, měly by se o ně více zajímat, učit se s nimi pracovat, investovat, tvořit si rezervy pro případ nenadálých situací, které je mohou v životě potkat. Mnohdy stačí opravdu malá částka investovaná pravidelně a dlouhodobě,“ vysvětluje prezidentka Business & Professional Women CR Lenka Šťastná motivaci pro organizaci Women´s FINdependance Day.

„Zvýšení počtu investorek může přinést také zajímavé změny. Každý investor svobodně rozhoduje, která odvětví, které firmy nebo skupiny firem svými penězi podpoří . A troufám si tvrdit, že ženy mají trochu jiné preference než je zatím v investování běžné. Líbí se mi platformy, které se rozhodly prioritně investovat do společností vlastněných nebo řízených ženami, protože přístup žen k finančním zdrojům je stále ještě spojen s řadou předsudků a stereotypů,“ doplňuje Lenka Šťastná.

Panelovou diskuzi s podtitulem „Ženy jako investorky“ moderovala právnička a odbornice na investice Marika Čupa. Po jejím boku zasedly analytička online investiční platformy Portu Anna Kortusová, ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání Martina Bacíková a realitní a investiční specialistka projektu Realitní shaker Ivana Birtová. Přítomné dámy v diskuzi doplnil také zakladatel Investičního podcastu Vojta Žižka.

Co na Women’s FINdependence Day zaznělo?

  • „Důvodů, proč ženy investují méně než muži, existuje celá řada. Jedním z nich je i fakt, že jim na investice nezbývají peníze. Z našeho průzkumu totiž vyplynulo, že ženy měsíčně ušetří méně než muži.” Anna Kortusová, analytička online investiční platformy Portu.
  • „Investice do nemovitostí jsou ženám blízké a vedou si v nich velmi dobře. Při pronajímání nemovitostí uplatňují totiž i dovednosti jako jsou komunikace, pečlivost a další social skills, ve kterých jsou ženy zkrátka lepší než muži.” Ivana Birtová, investiční specialistka projektu Realitní shaker
  • „Ženy jsou lepšími investorkami než muži. Důvodem je fakt, že své investiční strategie tvoří dlouhodobě, s rozmyslem a drží se jich. Nezasahují do nich tak aktivně jako muži, což se jim vyplácí.” Anna Kortusová, analytička online investiční platformy Portu.
  • „Investování není o tom, že denně udělám 10 rozhodnutí, ale že udělám jednou za čas to správné. A to je ženám vlastní. O svých investicích totiž důkladně přemýšlí.” Vojta Žižka, zakladatel Investičního podcastu.
  • „Ženy, a zejména ty z mladší generace, se v současné době při investování zamýšlí i nad udržitelností. Firmy, do kterých se chystají investovat, tak hodnotí i z tohoto hlediska.” Anna Kortusová, analytička online investiční platformy Portu.
  • „Ženy využívají převážně konzervativní typy investic. Vždy totiž zvažují míru rizika.“ Vojta Žižka, zakladatel Investičního podcastu.
  • „Před vstupem do světa investic je potřeba vědět, co chcete, co je vaším cílem – zda se chcete zabezpečit na důchod nebo třeba zajistit si pasivní příjem. Jedině tak můžete najít tu správnou cestu, která vede k jeho naplnění.” Ivana Birtová, investiční specialistka projektu Realitní shaker.
  • „Než začnete investovat, je třeba si ujasnit a říct, kolik svého času chcete investování věnovat. Od toho se odvíjí cesta, kterou byste se měli vydat.” Martina Bacíková, ředitelka Institutu ekonomického vzdělávání.

Hlavním partnerem akce byly online investiční platforma PORTU a společnost HOPPYGO, která stojí za CSR projektem „Ženy auta půjčují“. Produktovou partnerkou akce byla značka Mary Kay, hlavním mediálním partnerem byl ekonomický zpravodajský portál Newstream.cz.


Zdroj: Women´s FINdependance Day odhalil, že ženy brzy významně ovlivní svět investic. Business & Professional Women CR, z.s. Tisková zpráva. 26. 8. 2022.

Související

Žen v investování přibývá. V čem mohou jít mužům příkladem?

Přejít na článek

Společnost EY hledá nového EY Podnikatele roku, toho nejlepšího vyšle do světového finále v Monte Carlu

Přejít na článek