#21 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

14. 6. 2023

Celorepublikový výzkum udržitelnosti v e-commerce: Na co se by se e-shopy měly zameřit? A jak to vidí Češi?

Z Česka

Chytrý mobil jako mozek bytu

V Domově sv. Josefa staví novou budovu odlehčovací služby s chytrými byty. Co si ale pod tím představit? Novou éru pro nemocné roztroušenou sklerózou. V těchto bytech budou různá menší chytrá zařízení, která lze dnes běžně koupit za pár korun a řídit pomocí smartphonu. Jeden z bytů ale bude prošpikovaný technologiemi skrz naskrz a bude ho řídit něco, čemu po vzoru seriálu Návštěvníci říkají Centrální mozek lidstva.

neRUPněte v podnikání

I letos běží projekt Rok udržení podnikání. Liší se jen hlavní téma: úspory energií, digitalizace, elektromobilita, recyklace, ESG, formy investování, při kterých se kromě finančního zisku hledí také na udržitelnost a sociální dopad investice a mnoho dalšího. A duben až červen patří právě ESG a udržitelnému podnikání. Dělá vám toto téma vrásky na čele? Nebo v něm vidíte příležitost a nevíte, jak se jí chopit?

Právním pohledem – co znamená S?

Přestože se největší pozornost napříč prostředím byznysu, veřejné správy i laické veřejnosti věnuje environmentálním faktorům, jsou to právě sociální aspekty, které nejcitelněji dopadají na jednotlivce i celé komunity. Ovlivňují rozhodování investorů a můžou v konečném důsledku zvýšit zisky. Co se ale za písmenem S přesně skrývá? Není to totiž jen o péči o zaměstnance nebo inkluzi…


Udržitelnost v e-commerce

Řeší ji Češi?

Udržitelnost produktů, e-shopů i dopravy zboží, to je to, co Čechy čím dál tím víc zajímá. Chtějí znát uhlíkovou stopu produktů, více než třetina hledá u e-shopů udržitelnou certifikaci a řeší i opravitelnost. Ukázal to nejnovější celorepublikový výzkum agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti, který zkoumal aktuální trendy chování spotřebitelů v době ekonomické nestability a po dvouleté pandemii.

Zajímá vás víc? Projděte si celý výzkum.


Ze světa

Rozpočty na vítr i slunce

Vlády navyšují investice do udržitelných zdrojů energie. Podle nejnovější publikace IEA Government Energy Spending Tracker vzrostla částka vyčleněná vládami od roku 2020 na podporu investic do čisté energie na 1,34 bilionu dolarů. Vysoké ceny energií způsobily to, že jsou nákladově konkurenceschopnější technologie čisté energie, zejména elektromobily a tepelná čerpadla, která v roce 2022 zaznamenala rekordní prodeje.

Jen 4 dny na práci slaví úspěch

Byli byste ochotní vyměnit flexibilní pracovní dobu za den volna navíc? Ve Velké Británii proběhl na začátku roku pilotní výzkum úspěšnosti 4denního pracovního týdne a 92 % zaměstnavatelů uvedlo, že i po ukončení experimentu kratší pracovní týden zachovají. Po třech měsících si změnu pochvaluje třeba konzultantská společnost a říká, že se zaměstnanci vrátili do kanceláří a ochotně opustili i hybridní formu práce.

Chceme je, ale ne navěky

Co uděláme s fotovoltaickými panely, až jim za 20 až 30 let skončí životnost? Ute Collier, zástupce ředitele Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie upozorňuje, že pokud nezačneme vyvíjet technologii jejich recyklace, budeme do roku 2050 čelit doslova hoře odpadu. „Mohli bychom mít na celém světě více než 200 milionů tun fotovoltaického odpadu.” Odvětví recyklace panelů je stále v plenkách, koncem června má být ve francouzském Grenoblu otevřen první evropský recyklační závod, ale co dál?


Krátce

💡 Mnichov městem rozvinuté cykloinfrastruktury i místem budoucí cyklodálnice. „Na vlastní kola” to poznali zástupci úspěšných měst zapojených do Do práce na kole 2022 od spolku AutoMat.

💡Rostoucí průměrné teploty, pokles emisí, znečištění vody: u příležitosti Světového dne životního prostředí spustilo MŽP nový web se statistikami za posledních 30 let.

💡 Soutěž Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023 v Praze vyhrála společnost Lagardère Travel Retail. Vytvořila nejlepší podmínky pro zaměstnance se zdravotním postižením.

💡Dvě třetiny loňských investic ČEZ směřovaly do udržitelných aktivit, meziročně snížili přímé emise skleníkových plynů o 4 %, což odpovídá téměř 830 tisícům tun.

💡Zákon o ochraně oznamovatelů prošel Senátem. Zaměstnanci firem, které už nějakou formu ochrany whistleblowerů zavedly, používají systém nejčastěji jako kanál pro nápady na zlepšení, zpětnou vazbu nebo prostor pro dotazy.


Kalendář akcí

15. 6. 2023 Karlovarský BYZNYS MIXER | INION

15. 6. 2023 Pracovní snídaně | Peyton legal advokátní kancelář


Něco navíc

NA HERNÍ VEČERY

Jsou vám bližší průmyslové reformy, občanská hnutí nebo ochrana ekosystémů? Jak vyvážit výrobu energie, rozvoj společnosti a vědecký výzkum? To jsou rozhodnutí, která na vás čekají v online strategické karetní hře Beecarbonize. Protivník je jen jeden – klimatická změna.

NA OBĚDOVOU PAUZU

Matar čelí kruté realitě nefunkčního azylového systému ve Velké Británii a navzdory všem překážkám bojuje za obnovu svého života. Dokumentární film je silným odhalením státního systému a diskriminace a vyzývá k akci v boji za spravedlivější a rovnější svět.

Související

Obliba filtrované vody v Česku roste. Jen za první polovinu roku si uživatelé automatů Lokni natočili téměř 800 000 litrů, čímž ušetřili 40 tun plastu

Přejít na článek

Společně na kolech s Tildou Swinton: Spolek AutoMat zve na filmovou přehlídku MĚSTEM

Přejít na článek