Hydroponie jako řešení drahých cen zeleniny

Ze světa členů

27. 3. 2023

Zvykli jsme si na to, že většinu ovoce a zeleniny seženeme v obchodech celoročně, a to i v obdobích, která nejsou pro jejich pěstování přirozená. Budeme si je ale moct dovolit?

Vysoký nárůst cen energií odrážející se na stále se zvyšujících cenách hnojiv, která se vyrábí ze zemního plynu, ale také vyšší cena práce, přepravy a skladování – to vše jsou důvody, které vedly některé pěstitele ke zmenšení pěstební plochy, někteří dokonce zkrachovali. Česká zelenina tak podle místopředsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky prakticky vymizela ze skladů a v posledních týdnech jsme se stali naprosto závislými na dovozové zelenině.

Pěstitelé v zahraničí na tom však nejsou o moc lépe. Prudké zdražování se dotklo všech států a svou roli nyní sehrálo i špatné počasí v zemích jako Itálie a Španělsko, ze kterých se k nám sezónní produkce dováží. Chladné počasí zničilo značnou část úrody a velká část zeleniny se tak pěstuje ve sklenících. Kvůli strachu z rostoucích cen energií však mnoho pěstitelů úrodu vůbec nezaložilo a až polovina skleníků zůstala zavřená.

Ceny zeleniny nejspíš zůstanou vysoké ještě několik měsíců, a to do té doby, než se objeví první lokální úroda. Vysoké zdražování se ale nedotkne bylinek a listové zeleniny firmy GreeenTech, která bude i nadále udržovat své ceny stabilní.

Hydroponie je možným řešením

Česká firma GreeenTech, která se specializuje na výrobu hydroponických systémů, představuje funkční alternativu ke klasickému zemědělství. Na rozdíl od konvenčního zemědělství není hydroponie závislá na počasí ani jiných povětrnostních podmínkách. Jedná se o uzavřený systém, díky čemuž je produkce chráněná před chorobami a škůdci a není tak potřeba použití pesticidů. Hydroponický systém má nízkou spotřebu energií a až o devadesát pět procent nižší spotřebu vody než klasické pěstování. Vše je plně automatizováno, díky čemuž není potřeba tolik drahé pracovní síly. Toto řešení může být umístěno kdekoliv. Plodiny jsou lokální a necestují k zákazníkovi přes půl světa a zároveň mají vysokou nutriční hodnotu a prvotřídní chuť.

Podle Dmitrije Lipovského, ředitele a zakladatele firmy GreeenTech, by se lokální „komunitní“ farmy mohly stát na konci této dekády velkým trendem a s ohledem na současné dění ve světě hlavním zdrojem čerstvých plodin, které pokryjí lokální kapacitu trhu. Jednu z hydroponických farem značky GreeenTech můžete najít v hypermarketu Albert na Chodově. Bylinky a listovou zeleninu pěstují v našem systému přímo na prodejně a k vám se tak dostane čerstvě sklizená a v té nejvyšší kvalitě.


Zdroj: Hydroponie jako řešení drahých cen zeleniny. GreeenTech. Blogový článek.

Související

Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2017 promluvil světově uznávaný ekonom a oceňoval se soukromý i veřejný sektor

Přejít na článek

Sdílené pracovní pozice i omezení schůzek: Jak nadnárodní Unilever pečuje o stovky svých zaměstnanců?

Přejít na článek

Lidé se zdravotním postižením mohou být úspěšnými zaměstnanci ve velkých i malých firmách

Přejít na článek