25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka

Ze světa členů

11. 8. 2023

Organizace POHODA letos v červnu oslavila 25 let! Už více než čtvrt století pomáhá POHODA dospělým lidem s mentálním znevýhodněním ke šťastnějšímu a důstojnějšímu životu. Hlavní oslava proběhla 8. června na náměstí Brumlovka, kde POHODA představila veřejnosti svoje služby a připravila hry, které návštěvníkům zprostředkovaly, jaké to je být člověk s postižením. Kromě toho na pódiu po celý den probíhaly koncerty, kde vystoupili mimo jiné i Pavel Čadek nebo Iby Pop.

POHODU na její oslavu dorazila podpořit celá řada známých osobností, mimo jiné i náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija, spisovatel Filip Rožek se svým psem Gumpem nebo bývalí členové fotbalové reprezentace Martin Frýdek a Jiří Novotný.

Návštěvníci se na místě mohli potkat s klienty POHODY a občerstvit se u stánků kavárny Bílá vrána – sociálního podniku zřizovaného POHODOU, který dlouhodobě zaměstnává lidi s mentálním postižením. Akce by se nemohla uskutečnit bez sponzorů, kterými byli společnost Passerinvest, Magistrát hlavního města Prahy, Konica Minolta, Pivovar Prokopák a Vinařství Šilinek.

POHODA provozuje čtyři služby – osobní asistenci, terénní odlehčovací službu, chráněné bydlení a denní stacionář – a pomáhá několika desítkám lidí. Snaží se také přispívat ke všeobecnému zkvalitňování sociálních služeb v celé republice prostřednictvím školení a předávání svého know how, mimo jiné i o opomíjených tématech, jako je sexualita lidí s postižením. POHODA klade důraz především na profesionální přístup ke klientům – nejsou to „velké děti“, ale dospělí lidé, které se snaží vést k maximální samostatnosti. POHODA pomáhá tak, aby si její klienti byli schopni pomoci sami, díky čemuž pak získávají větší svobodu, sebevědomí a radost ze života.

Právě v tom tkví zásadní rozdíl mezi malými komunitními službami a ústavní péčí. Ve velkokapacitním zařízení se člověk často stává jen číslem v kartotéce bez možnosti na sobě pracovat a zlepšovat se. V malých službách se lidé s postižením díky systematické práci stávají schopnějšími a samostatnějšími. A zatímco ve firmě je odchod klienta katastrofou, pro POHODU se jedná o největší úspěch ze všech, neboť to znamená, že další člověk je díky její práci schopný žít a fungovat sám.

Za 25 let POHODA přečkala spoustu těžkostí, ale jeden strašák se nad ní vznáší neustále – nedostatek financí. Kolaps sociálních služeb by přitom těžce zasáhl nejen lidi s postižením, ale i jejich rodiny a velkou část společnosti. Nejlepším dárkem k 25. narozeninám POHODY je tím pádem příspěvek na její další činnost, aby mohla nadále usilovat o lepší a smysluplnější život pro lidi s postižením. POHODU můžete podpořit ZDE.

A my v Asociaci jsme rádi, když se několik našich členů spojí pro dobrou věc.


Zdroj: 25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka. POHODA. Blogový článek.

Související

Volejbalový turnaj za lepší svět už v pátek 10. června! Seznamte se s týmy SDGs Beach Volleyball Cupu 2022

Přejít na článek