25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka

Ze světa členů

11. 8. 2023

Organizace POHODA letos v červnu oslavila 25 let! Už více než čtvrt století pomáhá POHODA dospělým lidem s mentálním znevýhodněním ke šťastnějšímu a důstojnějšímu životu. Hlavní oslava proběhla 8. června na náměstí Brumlovka, kde POHODA představila veřejnosti svoje služby a připravila hry, které návštěvníkům zprostředkovaly, jaké to je být člověk s postižením. Kromě toho na pódiu po celý den probíhaly koncerty, kde vystoupili mimo jiné i Pavel Čadek nebo Iby Pop.

POHODU na její oslavu dorazila podpořit celá řada známých osobností, mimo jiné i náměstkyně primátora hlavního města Prahy Alexandra Udženija, spisovatel Filip Rožek se svým psem Gumpem nebo bývalí členové fotbalové reprezentace Martin Frýdek a Jiří Novotný.

Návštěvníci se na místě mohli potkat s klienty POHODY a občerstvit se u stánků kavárny Bílá vrána – sociálního podniku zřizovaného POHODOU, který dlouhodobě zaměstnává lidi s mentálním postižením. Akce by se nemohla uskutečnit bez sponzorů, kterými byli společnost Passerinvest, Magistrát hlavního města Prahy, Konica Minolta, Pivovar Prokopák a Vinařství Šilinek.

POHODA provozuje čtyři služby – osobní asistenci, terénní odlehčovací službu, chráněné bydlení a denní stacionář – a pomáhá několika desítkám lidí. Snaží se také přispívat ke všeobecnému zkvalitňování sociálních služeb v celé republice prostřednictvím školení a předávání svého know how, mimo jiné i o opomíjených tématech, jako je sexualita lidí s postižením. POHODA klade důraz především na profesionální přístup ke klientům – nejsou to „velké děti“, ale dospělí lidé, které se snaží vést k maximální samostatnosti. POHODA pomáhá tak, aby si její klienti byli schopni pomoci sami, díky čemuž pak získávají větší svobodu, sebevědomí a radost ze života.

Právě v tom tkví zásadní rozdíl mezi malými komunitními službami a ústavní péčí. Ve velkokapacitním zařízení se člověk často stává jen číslem v kartotéce bez možnosti na sobě pracovat a zlepšovat se. V malých službách se lidé s postižením díky systematické práci stávají schopnějšími a samostatnějšími. A zatímco ve firmě je odchod klienta katastrofou, pro POHODU se jedná o největší úspěch ze všech, neboť to znamená, že další člověk je díky její práci schopný žít a fungovat sám.

Za 25 let POHODA přečkala spoustu těžkostí, ale jeden strašák se nad ní vznáší neustále – nedostatek financí. Kolaps sociálních služeb by přitom těžce zasáhl nejen lidi s postižením, ale i jejich rodiny a velkou část společnosti. Nejlepším dárkem k 25. narozeninám POHODY je tím pádem příspěvek na její další činnost, aby mohla nadále usilovat o lepší a smysluplnější život pro lidi s postižením. POHODU můžete podpořit ZDE.

A my v Asociaci jsme rádi, když se několik našich členů spojí pro dobrou věc.


Zdroj: 25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka. POHODA. Blogový článek.

Související

Díky podpoře společnosti Lidl otevírá Skutečně zdravá škola další ročník grantové výzvy na jedlé školní zahrady

Přejít na článek