#29 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

9. 8. 2023

Za hranice udržitelnosti českých zákazníků i za hranice hřiště, boj s umělou inteligencí v architektuře, hořkosladké amazonské vítězství nebo schvalování ESRS standardů.

Z Česka

Je udržitelnost opravdu v nás?

Chce-li být značka v dnešní době úspěšná, měla by doručovat něco navíc a dbát na ESG. Až 72 % veřejnosti se s tímto pojmem sice dosud vůbec nesetkalo, to ale rozhodně neznamená, že Češi témata ukrytá pod písmeny E, S, G neřeší. Naprostá většina zákazníků čeká, že jim firmy v současné situaci pomohou nejen chovat se odpovědně, ale i ušetřit. To dokládá i „pivní case study”.

Za hranice hřiště

Úspěch se v dnešním světě sportu neměří pouze trofejemi. Fotbalové kluby mají velkou moc pozitivně ovlivňovat dění ve společnosti a přispívat k řešení sociálních problémů. Tento přístup sdílí i Slavia, která svoji CSR strategii sepsala do nové publikace „Za hranice hřiště“. V něčem je Slavia na začátku, některé dílčí kroky už dělá několik let.

Nebojme se standardů

Evropská komise schválila ESRS standardy pro vykazování udržitelnosti. Povinnost nefinančního reportingu čeká a nemine značnou část společností působících v členských státech EU, ale i mimo. A právě obsah reportingu se odvíjí od schválených a přijatých standardů. Environmentální dopad podniku, sociální a pracovní podmínky, etika a řízení, dodavatelský řetězec, zákaznická odpovědnost – to všechno mezi ně patří.


Ze světa

(Ne)radujme se

Brazílie zaznamenala od začátku roku pokles odlesňování amazonského pralesa. Při srovnání se stejným obdobím loňského roku se vykácená a zničená plocha snížila o více než 42 %. Ochrana pralesů je jednou z priorit levicového prezidenta Lula da Silvy, který je u moci od ledna. Není všechno zlato co se třpytí, kácení se přesunulo jinam – do savanové oblasti Cerradu.

Architektura v ohrožení

Pokud jde o strategické myšlení a analýzu v reálném čase, umělá inteligence už dnes dalece překonává to, čeho jsou schopni lidští architekti. Například software XKool je na špičce, v Číně ho používá už přes 50 000 lidí a právě byla spuštěna anglická verze. Umožňuje provádět prediktivní modelování, poskytuje projektantům okamžitou zpětnou vazbu o důsledcích přesunu stěny nebo kusu nábytku. To bylo dřív časově nemožné.

Áriemi za lepší svět

Čím dál více operních domů se přidává k britskému Theatre Green Book a implementuje udržitelnost do svého fungování. Vlajkovou lodí byla větrná turbína z roku 2012 na kopci přilehlém k opeře Glyndebourne, která od té doby do roku 2022 vyrobila ekvivalent 102 % elektřiny spotřebované společností za stejné období. Pozadu nestojí opera v Sydney, Opéra Bastille a mnoho dalších.


Krátce

💡První speciálka na retro a vintage. Dobročinný second hand Moment otevřel Vintage shop v Praze.

💡Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila 500 000 GWh čisté bezemisní energie. Jde o historický milník, kterého ČEZ dosáhl po 38 letech od uvedení elektrárny do provozu.

💡Evropská senzace – odchov ťuhýkovce žlutokorunkatého se povedl v Zooparku Zájezd. V jiné české zoo ho nenajdete.

💡V Praze začal 13. ročník Prague Pride, tentokrát s mottem Tradičnější, než si myslíte.

💡Platforma Reportyudrzitelnosti.cz obsahuje po osmi měsících fungování sto ESG reportů. Mezi firmami, které své ESG reporty na platformě zatím publikovaly, jsou společnosti různých velikostí a z rozličných odvětví.


Kalendář akcí

9. 10. 2023 DEI FORUM 2023 | OPIM


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Kde jsou vědkyně? Co je to neurosexismus a omyl osamělého génia? Věda podle experimentální fyzičky Athene Donald historicky vylučuje ženy, píše o tom v nové knize Not just for the boys, why we need more women in science a mluví o tom v podcastu Nature. Jak s tím bojovat?

NA DEŠTIVÉ VEČERY

U vědy zůstaneme. Kdo může do Mensy – zkuste si tři hádanky. Matematicko-logické otázky, které vám ukážou, jestli je slavná Mensa pro vás. Spárujte žárovky, vymyslete nejlepší cestu do školy nebo zjistěte, kdo má narozeniny a zůstane sedět na židli.

Související

40 000 studentů v aplikaci Filtermac. Univerzity ušetřily téměř 8 milionů PET lahví

Přejít na článek