#36 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

27. 9. 2023

EU v boji s greenwashingem, zelené investice vedou, revoluce ve firemních benefitech a kritika neomalené chamtivosti z těch nejvyšších míst.

Z Česka

Plant based táhne

Téma rostlinných alternativ se stává tématem veřejného zdraví, podle letos zveřejněné studie k tzv. planetární stravě EAT Lancet by měl příjem masa a masných produktů odpovídat maximálně 60 g denně. Současná spotřeba masa u nás je ale třikrát až čtyřikrát vyšší. Podpora rostlinných výrobků ale v Česku roste, shodli se na tom výrobci potravin, obchodní řetězce i zástupci Ministerstva zemědělství.

Zelené investice: Jak na ně?

Investování do společností s nízkou uhlíkovou stopou, sociální investice do komunit, hodnotově orientované investování. Ať tak či onak, odpovědné investování se stává nejen etickou volbou, ale také stále více atraktivní investiční strategií, nebo dokonce podmínkou. Co je pro investory ve všech přístupech zásadní? A jaká data chtějí vidět?

A jaká je vaše výzva?

Už jen devět týdnů zbývá do oslav mezinárodního dne štědrosti a dobrých skutků Giving Tuesday. Je to nejvyšší čas začít plánovat vlastní aktivitu a výzvu. A aby mohl jít každý krok po kroku, vznikl nový komunikační manuál plný zdrojů a informací, bez kterých se letos žádná úspěšná Giving Tuesday kampaň neobejde.


Ze světa

Největší znečišťovatelé na pranýři

Země, které vystoupily na klimatickém summitu během Valného shromáždění OSN, kritizovaly velké znečišťovatele za to, že nedělají více pro boj s globálním oteplováním. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že čas se krátí kvůli „neomalené chamtivosti“ zájmů fosilních paliv. Nátlak zesílil i vzhledem k blížícímu se listopadovému COP28 v Dubaji.

Letenky k výplatě

Vzniká nový benefit – placená placená dovolená. Rozpočet na cestování zaměstnanců vznikl mezi cestovními kancelářemi, poslední dobou se ale inspirují další odvětví. „V mnoha zemích jsou tyto náklady také daňově odečitatelné a čistý přínos pak může být dokonce větší než zvýšení platu,“ říká Michael König, docent na Vienna University of Economics and Business.

A greenwashing nemá šanci

Šetrný k životnímu prostředí, přírodní, biologicky odbouratelný, označení udržitelnosti bez certifikací, zavádějící informace o trvanlivosti nebo prezentování zboží jako opravitelného, i když tomu tak není. To a další tvrzení se chystá Evropská unie v rámci potírání greenwashingu zakázat. Doplní tak stávající seznam zakázaných obchodních praktik.


Krátce

💡 Brigáda v zoo? Něco lepšího, Zoopark Zájezd hledá na 7. října dobrovolníky na přípravu výsadby stromů. Máte čas?

💡 Ledová pokrývka oceánu u Antarktidy letos dosáhla nejnižší maximální rozlohy od začátku měření v roce 1979. Zastavila se pod 17 miliony kilometrů čtverečních.

💡 Studenti už ve škole běžně používají umělou inteligenci. Vytíženost ChatGPT od září strmě stoupá, v čem všem ale školákům pomáhá zatím nikdo neví.

💡 Netančírna pro všechny generace – klienti Nadace Krása pomoci opět dostali pozvánkuna oslavu Dne seniorů na Občanské plovárně. A s nimi i široká veřejnost.


Kalendář akcí

4. 10. 2023 Setkání spolu | Spirála Ostrava

7. 10. 2023 Slavnostní zahájení putovní výstavy Doba genová | Asgent


Něco navíc

PRO INSPIRACI

Zpravodajství ve fotkách: pohřeb vojáka v Kosovu, uprchlík z Náhorního Karabachu se synem, záplavy v Jihoafrické republice. Reuters vybírá pravidelně ty nejlepší fotografie dne. Tak co se všechno včera událo?

DO SLUCHÁTEK

Přímo z místa. Tvůrci podcastu ESG Insider připravili hned tři epizody věnované dění na Climate week v New Yorku. Jak zkloubit snižování emisí, kontrolu spotřeby vody a environmentální spravedlnost? Nebo jak efektivně proniknout do Scope 3?

Související

Akce u příležitosti Dne Země přinesla tipy na udržitelné každodenní aktivity

Přejít na článek

Světový den rostlinného mléka: 5 překvapivých trendů v oblasti mléčných alternativ

Přejít na článek