Newsletter
Podpora rostlinných výrobků v Česku roste: seminář na Ministerstvu dal důraz na rozvoj plant-based kategorie
Ze světa členů
26. 9. 2023
Výrobci potravin, obchodní řetězce a odborníci a odbornice vyjádřili potřebu nadále rozvíjet rostlinnou kategorii v Česku. Jako důvody pro zahrnutí méně živočišných produktů do svého jídelníčku uvedli zdraví lidí a udržitelnost. Shodli se tak na odborném semináři s názvem Alternativní potraviny jako příležitost pro výrobce a obchod, organizovaným Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) ve spolupráci s Radou kvality České republiky a Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Rostlinné alternativy mají na českém trhu své místo a jejich nabídka se rozrůstá, což dokazuje, že nejde jen o krátkodobý trend. Téma rostlinných alternativ se stává tématem veřejného zdraví. Ing. Jindřich Fialka, vrchní ředitel Sekce potravinářství na Ministerstvu zemědělství, jmenoval tři důvody pro snížení spotřeby živočišných produktů: „Jde o nový zdroj potravin (alternativní potraviny), které mají zdravotní pozitiva, co se týče civilizačních nemocí a zdravotních omezení, ale i dopad na welfare zvířat.”
Roli alternativních potravin při sestavování jídelníčku vyzdvihla MUDr. Barbora Macková, ředitelka SZÚ: „Každý jednotlivec, který má být zodpovědný za své zdraví, má mít k dispozici výběr potravin, které už primárně nebudou poškozovat jeho zdraví nebo minimalizovat rizika.” Jako základ výživových doporučení jmenovala vysoký příjem rostlinné potravy, který bude pozitivně přispívat nejen ke zdraví lidí, ale i planety. Konkrétně se zaměřila na potřebu omezení konzumace červeného masa a na způsoby, jak jej nahradit. Environmentální aspekt produkce potravin by neměl být přehlížen.
Podle letos zveřejněné studie k tzv. planetární stravě EAT Lancet, by měl příjem masa a masných produktů odpovídat maximálně 60 g denně. Současná spotřeba masa v České republice je však výrazně vyšší (3-4x), proto by mělo dojít k jejímu snížení a nahrazení kvalitními rostlinnými zdroji bílkovin.
Představitelé obchodních řetězců Tesco, Kaufland, Albert a online obchod Rohlík.cz se následně zaměřili na to, jak se tato tvrzení odrážejí v praxi. Představili již konkrétní výrobky, strategie a plány pro rozvoj rostlinné kategorie. Všichni zařadili cenu a chuť mezi nejdůležitější faktory při rozhodování spotřebitelstva o koupě rostlinných alternativ. Tereza Trávníčková z organizace ProVeg International vyzdvihla potřebu směřovat k cenové paritě, i vzhledem k rostoucímu trendu Čechů a Češek stravujících se rostlinně.
„Spotřebitelská data zároveň jasně ukazují, že čeští spotřebitelé a spotřebitelky jsou uvědomělí a aktivně se zajímají o složení výrobků, které kupují. To vyvrací mylné tvrzení, že si lidé kupují rostlinné produkty omylem, protože si je (třeba kvůli vzhledu nebo názvu) spletou s živočišnými,” uvedla Tereza Trávníčková.
Michal Vaňáček, vedoucí komunikace společnosti Tesco, nastínil kroky, které ukazují, že pro řetězec nejsou investice do alternativních potravin jenom příležitost, ale nezbytnost pro zdraví planety a populace. „V Tescu společně s partnery spolupracujeme na udržitelném jídelníčku pro českého spotřebitele. Chtěli bychom, aby se do roku 2030 průměrný český dospělý strávník mohl v Tescu stravovat tak, aby jeho strava byla v souladu s ohledem na udržitelnost planety a svým zdravím a se závazkem Pařížské dohody.”
Účastníci se tohoto obsáhlého semináře o podpoře rostlinných alternativ se o rozvoji této kategorie vyjadřovali pozitivně. O tom, že se skladba nákupního košíku mění, není pochyb a větší poptávce po rostlinných produktech se musí přizpůsobit nejen výrobci a obchod.
Organizace ProVeg Česko podporuje tento rozvoj udržitelného stravování a v nedávné minulosti reagovala na snahu o cenzuru názvů rostlinných alternativ k živočišným produktům správním úřadem v podobě vydaného stanoviska. Organizace nechala vypracovat posudek od právnického týmu Plicka & Partners, který napomohl ke změně tohoto stanoviska. Je zásadní, aby i jednotlivé složky státní správy podporovaly dostupnost rostlinných alternativ, které se stávají přirozenou součástí jídelníčku Čechů a Češek.
Zdroj: Podpora rostlinných výrobků v Česku roste: seminář na Ministerstvu dal důraz na rozvoj plant-based kategorie. ProVeg. Tisková zpráva
Související
Osm udržitelných trendů pro rok 2023: Co můžeme čekat? 2. část