#12 FRESH ze světa udržitelnosti a ESG

Newsletter

12. 4. 2023

Revoluce na čtyřech kolech, zklamané vrácené oblečení, nová role pro CFOs a rychlý začátek i konec ChatGPT.

Z Česka

Vedeme v online nakupování

Češi obsadili druhou příčku ve výdejních místech – pravidelně sem objednává polovina lidí, ukázal to největší e-commerce průzkum na světě E-shopper Barometer. Vyzvedávání balíčků mimo domov se stává v Česku skutečným fenoménem, na výdejní místa si nechává doručovat 49 % Čechů. A i když v celé Evropě zájem o doručení domů mírně klesá, a to hlavně z důvodu rozšiřující se nabídky možností, kam lze balíček doručit, průměr se drží stále vysoko na 78 %.

Rovné odměňování jako příležitost

Ve firmách existuje velký potenciál velmi vzdělaných žen, které jsou připravené převzít vyšší odpovědnost, a podle Ulrika Vestergaarda Knudsena, zástupce generálního sekretáře OECD, rovné příležitosti pohání ekonomický růst, posilují demokracii a zvyšují wellbeing celé společnosti. To je jen výběr hlavních myšlenek čtrnáctého ročníku legendární pracovně zážitkové konference Equal Pay Day.

Automobilový průmysl prošel revolucí…

„Udržitelný přístup se postupně prosazuje v různých odvětvích, největší posun vnímám v oblasti péče o životní prostředí, kdy se ukazuje, že udržitelnost a zisk nejsou v protikladu,” říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto a koordinátor sociální udržitelnosti Škoda Auto. Zároveň představuje nástroj S-rating – jeden z parametrů vyhodnocování dodavatelů mimo cenu a kvalitu.


Ze světa

Zklamané vrácené oblečení

Objednat deset věcí, vyzkoušet a devět vrátit zpátky. Zákazníci vracejí více zboží než kdy jindy a spoléhají na to, že nepadnoucí kalhoty přece najde v obchodě někdo další. Opak je pravdou, některé z těchto výrobků plní skládky, i když jsou jako nové. Podle odhadůskončilo v roce 2022 na skládkách až 9,5 miliardy kilogramů vráceného zboží, což odpovídá 10 500 plně naloženým Boeingům 747.

A nikdo se to nedozví

Společnosti se čím dál častěji poohlížejí po snazších cestách kompenzace vlastních uhlíkových emisí, upozornil na to Bloomberg. V tichosti si totiž financují vlastní projekty a vytvářejí vlastní uhlíkové kredity. Jako příklad si vybral britskou společnost s celosvětovou sítí továren, která daleko od svého londýnského sídla financuje v Indonésii mangrovovou školku – domov krabů, ryb a… uhlíku.

Nekupovat, opravovat. A teď už podle zákona

Před pár dny navrhla Evropská komise pravidla týkající se oprav praček, televizí, později ale i tabletů nebo mobilů. Nová legislativa by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. „Chceme motivovat výrobce, aby umožňovali opravu výrobků namísto nekončícího soupeření o prodej nových výrobků, které my, spotřebitelé, nepotřebujeme,” okomentovala Věra Jourová.


Krátce

💡Z finančních ředitelů se postupně stávají garanti udržitelného byznysu vlastních firem, pro mnoho z nich je to ale nová, mnohdy nečekaná role.

💡Vychází nová kniha Petra Daniše Klima je příležitost, pomůže široké i odborné veřejnosti zorientovat se v komplikovaném tématu klimatické krize.

💡Itálie zakázala ChatGPT, kvůli nerespektování GDPR. Budou další evropské země následovat?

💡Přes 70 % českých zákazníků Tchiba tvrdí, že mají pozitivní postoj k udržitelnému způsobu života a více než polovina to dokonce promítá do svého nákupního chování, udržitelná varianta nesmí být ale moc složitá nebo výrazně dražší než ta standardní.

💡Stoupající trend rostlinné stravy nejen, že podněcuje výrobce k rozšiřování své nabídky rostlinných alternativ, ale i k většímu vzdělávání. A s tím pomáhá událost New Food Forum.


Kalendář akcí

12. 4. 2023 Nové trendy v sociálním podnikání a neziskovém sektoru | MENDELU

12. 4. 2023 Společně vracíme vodu přírodě | Nadační fond Veolia

17. 4. 2023 Naděje a duševní nemoc | Sdružení Tulipan


Něco navíc

DO TRAMVAJE

600 stran odborné zprávy pro britskou vládu o hodnotě životního prostředí rozhodně není čtení do tramvaje, pětiminutové video herce Alexandera Skarsgarda, který ji pro New York Times zjednodušil a přelouskal za vás, se ale na cestu do práce hodí.

NA DOMÁCÍ KINO

Když děti války vymění pušky za surfová prkna… Více než patnáct let po občanské válce se Libérie pomalu zvedá z popela a směřuje, snad, k obnově. Dva profesionální surfaři se v krátkém dokumentu s prkny v ruce setkávají s dětmi, které ve válce vyrůstaly.


Každý týden vám i u nás na webu přinášíme aktuální vydání newsletteru FRESH ze světa udržitelnosti a ESG.

Související

5+1 tip na bezplastové léto aneb kalíšek a mýdlenka kam se podíváš

Přejít na článek

Budou jejich hlasy vyslyšeny? Proběhl druhý ročník Global Goals Summitu

Přejít na článek