#40 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

25. 10. 2023

Bubnováním k bezpečí, Česko s větrem ve vlasech a sluncem v duši, ze skládky parkem a novinky z inkubátoru.

Z Česka

Ambiciózní a ještě ambicióznější

Vláda projednala změny ve Vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu, podíl zelených zdrojů se má zdvojnásobit. Ministr životního prostředí Petr Hladík řekl, že do roku 2030 počítá vláda s podílem 30 % obnovitelných zdrojů energie a u solární a větrné energetiky a používání tepelných čerpadel se podle něj výkon zpětinásobí.

Novinky z inkubátoru

Několikaměsíční inkubační cesta 9 projektů mladých sociálních inovátorů v rámci Social Impact Award se zakončila na slavnostním galavečeru, robustní základ pro vstup na trh jim poskytlo více než 360 hodin vzdělávání. Ceny si odnesly projekty Meesto, Asistent na Blízku, MĚSTSKÉ HOLUBNÍKY nebo Nevyhasni.

Bubnujeme

Až 14 % českých dětí je zasaženo násilím v rodině, za posledních 8 let jich 799 mělo trvalé zdravotní následky a přes 15 tisíc potřebovalo péči psychologa. Tragickým případům není věnována pozornost, pomoc se k dětem a rodinám dostává pozdě, chybí informace i proškolení odborníci. Aby byl hlas dětí slyšet, vznikla Bubnovačka – preventivní akce Centra LOCIKA.


Ze světa

Klimatické výpovědi…

…trend popsaný novým průzkumem mezi Brity. Týká se pracovníků, kteří odcházejí z firem, jejichž environmentální politika je v rozporu s jejich vlastními hodnotami. Až 35 % z 2 000 dotázaných uvedlo, že jsou ochotni dát výpověď kvůli slabým klimatickým opatřenímsvých zaměstnavatelů, u zaměstnanců z generace Z se toto číslo zvýšilo na 53 %.

Historické sucho i kultura

Lidské tváře vytesané do kamene až před 2000 lety se objevily na skalním výchozu podél řeky Amazonky. Radost z objevu ale hatí rekordně nízká hladina řeky během nejhoršího sucha v regionu za více než století. Od července klesla o 15 metrů. Některé odlehlé vesnice jsou dokonce odříznuté od dodávek potravin i vody.

Ze skládky park

Freshkills na Staten Islandu byla kdysi největší skládkou na světě. V roce 2001 ji město New York uzavřelo a zahájilo proces její přeměny na park. Minulý víkend byl otevřen North Park, první část umožňující veřejnosti přístup do nitra bývalé skládky. Přitom od druhé světové války místo přijímalo až 29 000 tun odpadků denně. Kde jsou dnes?


Krátce

💡Epilepsie? Žádná křeč! Říká se, že přichází jako blesk z čistého nebe. Společnost E proto vytvořila komplexní školení o epilepsii v práci a nyní o ní povídá ve firmách.

💡Evropská komise přijala svůj pracovní program na rok 2024, důraz klade na zjednodušení pravidel pro občany a podniky, navazuje na závazek snížit požadavky na podávání zpráv a reportů o 25 %.

💡Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje pořádá Dny otevřených dveří na fotovoltaických elektrárnách Ralsko a Pánov. A hned v několika termínech.

💡Už dobrý rok mají v Modelárně LIAZ nebo na Úřadu vlády na poličce vystavenou svoji pla(s)teosauří sošku z Cen SDGs 2022. Někdo ale výhru a zároveň možnost potkat evropské zákonodárce dostal až teď.


Kalendář akcí

2. 11. 2023 Kurz Společenská odpovědnost a udržitelnost organizací | Mendelu

3. 11. 2023 Speciální projekce filmu Jiříkovo vidění


Něco navíc

PODZIMNÍ ČETBA

Podle meteorologů bylo letošní září nejteplejší v historii měření. Pokud by se teplotní průměr nadále zvyšoval, může se změnit druhová skladba rostlin i zvířat na našem území. Co na to říká botanik Milan Chytrý v rozhovoru pro Deník N? Rajčata lze sklízet později, o některé druhy rostlin ale můžeme přijít.

DO SLUCHÁTEK

Pro některé Čechy je pěstounství stále zvláštní. Více než 7000 dětí vyrůstá v ústavní péči, kvůli novelám zákona bude potřeba víc a víc pěstounů. Proč jejich počet neroste? Co obnáší být náhradním rodičem? A dá se pěstounstvím živit? V podcastu Dobro skladem odpovídá Cyril Maliňák z SOS vesniček.

Související

Jubilejní 10. ročník soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023 je za námi!

Přejít na článek