#42 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

15. 11. 2023

Rekordní potravinové dary, podnikání za pět týdnů, opravujte mobily podle zákona a původní obyvatelé místo vyspělých datových knihoven.

Z Česka

Když recepty jsou, ale suroviny chybí

V současné době žije pod hranicí chudoby až 15 % všech Čechů, potravinové banky zažívají enormní poptávku po pomoci. Jak moc jsou lidé ochotní je „doplňovat” potvrdila sobotní Sbírka potravin – přinesla rekordních 624 tun zboží. Kdo nestihl darovat, má stále ještě více než týden možnost tak učinit v on-line obchodech.

Firma za 5 týdnů

Postavit se výzvě a po pěti týdnech vyjít na světlo světa s projektem, který řeší problém a je aplikovatelný v praxi. K tomu slouží Challenge Lab, v Česku už má za sebou 3 běhy Impact Hub. Vítězný projekt letos přišel s automatizovanou prodejnou či automatem. Zákazníci v nich najdou čerstvé potraviny z jejich okolí, a to ve všech koutech republiky.

Obaly a obecní rozpočty

MŽP předloží novelu zákona o obalech týkající se zálohování PET lahví a plechovek. Kromě prodejců a občanů bude mít dopad na obce, ty mají strach o ztrátu příjmů, ministr Hladík ale obavy mírní. Pokud kvůli zálohování přijdou o část zisku z prodeje vytříděných materiálů, budou moci získat finanční prostředky přímo ze zálohového systému.


Ze světa

2 miliony soběstačných

Podle nové studie by mohly 2 miliony evropských rodinných domů dosáhnout do roku 2050 plné energetické soběstačnosti. Budovy v regionech s nízkou sezónností a vysokými náklady na pořízení elektřiny mají vysoký potenciál. Můžou za to vysoké ceny energií a nízká pořizovací cena technologií obnovitelných zdrojů.

Domorodá data

Antropologové a klimatologové hledají čím dál častěji data o změnách klimatu u původních obyvatel. Přežití domorodých komunit záviselo na hluboké znalosti prostředí a často mají vlastní záznamy o změnách počasí, vegetace nebo neznámém chování zvířat. Jevy, které jsou v organizacích a institucích málokdy dlouhodobě zmapovány.

Opravář? Mission impossible

Evropským parlamentem prošla směrnice mimojiné prodlužující životní cyklus elektroniky. Právo na opravu by nově mělo platit v průběhu záruky i po ní a v každé členské zemi by pak měl vzniknout web se seznamem opravářů v okolí. „Ve výsledku bude konečně stejně jednoduché si nechat zboží opravit jako si koupit nové. A ne jako dnes, kdy je sehnání opraváře mnohdy ‚mission impossible,‘“ řekl europoslanec Marcel Kolaja.


Krátce

💡ČEZ jako jediná česká firma zvítězil v prestižní soutěži Reuters Responsible Business Awards 2023. Bodovala jeho ESG datová knihovna.

💡Vládní delegace se sejdou v keňském Nairobi, aby dojednaly podrobnosti první celosvětové smlouvy o řešení znečištění plastem.

💡AC Sparta Praha nabízí jako první klub v Česku audiopopisný komentář pro nevidomé na každém domácím zápase.

💡Estonská ministryně zdůraznila na setkání zemí UNESCO nutnost zařadit umělou inteligenci do vzdělávání a nepřizpůsobovat se jí jen tvorbou nových směrnic a legislativy.

💡V rámci projektu „Spolu do života“ dochází na fakultní statek Jihočeské univerzity dva klienti centra ARPIDA, kteří s ohledem na míru svého postižení nehledají pracovní uplatnění, ale chtějí být užiteční.


Kalendář akcí

21. 11. 2023 Proč zákazníci a investoři nerozumí mému geniálnímu startupu| Impact Hub

26. 11. 2023 Melodio na kafi | Melodio


Něco navíc

VEČER S DOKUMENTEM

Tři matky samoživitelky, které každodenně bojují s nelehkými životními situacemi i lhostejností systému. Jaký je vlastně status českých samoživitelek? Co si o nich Češi a Češky myslí? A na základě čeho se toto myšlení formuje? Sólomámy je televizní dokumentární film, kterému rozhodně stojí za to věnovat jeden filmový večer.

DO SLUCHÁTEK

Lékaři, právníci i studenti. Češi čím dál víc prahnou po kokainu. Jak rostoucí spotřeba ovlivňuje zdraví společnosti? Jak bychom s touto drogou měli právně nakládat? Respekt uspořádal debatu s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, psycholožkou Kateřinou Marklovou a novinářem Petrem Horkým.

Související

SDGs v ohrožení: Jak celosvětové krize zastavily dosahování globálních cílů

Přejít na článek

Proč nám to neřekli na vysoké škole? Příběh „formativka“ očima učitelů

Přejít na článek