#42 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

8. 11. 2023

Rostlinně bez zbytečných marží, biometan do všech podniků, uměním proti klimatické změně a čtyři pracovní dny pomalu (ne)realitou.

Z Česka

Móda v zákonech

Výroba v zemích s nejlevnější pracovní silou, tisíce dělníků a dělnic v nevyhovujících podmínkách, rozsáhlé ničení životního prostředí. I to může představovat fast fashion, proto vznikají nové regulace: Rozšířená odpovědnost výrobce, Evropská směrnice o náležité péči v oblasti udržitelnosti nebo Nařízení Evropské komise o ekodesignu.

Chybí nám to rostlinné

„V současné době jsou Češi a Češky nuceni si za rostlinné alternativy v porovnání s konvenčními potravinami připlatit, a rozhodně se nejedná o malé rozdíly. Cenová dostupnost rostlinných produktů je přitom pro zvyšování jejich penetrace zcela zásadní,” zaznělo na semináři v Poslanecké sněmovně. Výrobci potravin, obchodní řetězce a odborníci vyjádřili nutnost podpory alternativních zdrojů bílkovin.

Průlom v bioplynové energetice

Evropská komise schválila podporu českého biometanu a očekává využívání hlavně ze strany malých a středních podniků. Biometan má v Evropě v roce 2030 plnit sítě 35 miliardami kubíků a nahradit více než 20 % současné spotřeby zemního plynu. Můžeme tak v Česku stahovat náskok ostatních zemí, který kvůli naší chybějící legislativě mají.


Ze světa

Testujme 4 dny v práci

Německo testuje kratší pracovní týden. Trend, díky kterému se firmy snaží najít rovnováhu mezi nedostatkem pracovníků a potřebou udržet si konkurenceschopnost, roste. Zaměstnanci průkopníka myšlenky, firmy KlimaShop, pracují o hodinu a půl déle každý den. Podle ekonomů je čtyřdenní pracovní týden možný v kancelářích, pro průmysl je to ale nedosažitelný sen.

Uměním za klima

Národní a regionální muzea ve Spojeném království se dohodla na společném postupu v souvislosti s klimatickou krizí, včetně udržitelnější správy sbírek a edukace návstěvníků. Přední galerie dokonce v posledních letech pod tlakem ekologických kampaní ukončily sponzorské smlouvy se společnostmi vyrábějícími fosilní paliva.

Hrozba? Příležitost?

USA představilo společné prohlášení s EU a dalšími zeměmi včetně Velké Británie a Číny, shodli se na souboru doporučení pro firmy vyvíjející nejsofistikovanější formy AI. Hlavní myšlenkou je najít a umět reagovat na hrozby umelé inteligence, ale zároveň ji využít pro „posílení blahobytu lidstva, míru a prosperity.”


Krátce

💡Šestice českých bank začne nabízet svým firemním klientům společný ESG dotazník. Bankám pomůže „ozelenit“ jejich portfolio, firmám poslouží k orientaci v ESG.

💡Výsledky druhého ročníku ESG Ratingu jsou na světě. V žebříčku se umístily firmy s transparentní komunikací ESG principů, poprvé se umístil i sociální podnik.

💡Definice měření, nastavení sběru dat, realistický časový plán. Agentura PRAM se podělila o šest tipů do začátků s ESG reportingem.

💡Hlavní město Nigérie se zbavuje fosilních paliv po svém, zrušením dotací zdražuje všude používané generátory a láká k náhle levnější solární energii.

💡Společnost E hledá koordinátora/ku osvěty a vzdělávání o životě s epilepsií.


Kalendář akcí

8. 11. 2023 Diskuze Duševní zdraví dětí a mládeže | Spirála Ostrava

12. 11. 2023 Earthshot Awards Ceremony


Něco navíc

NA PODZIMNÍ VEČER

Příběh jednoho muže, který se snaží ukončit konflikt mezi lidmi a slony v jeho domovině. Film The Linesman ukazuje, jak desetiletí odlesňování a nárůst pytláctví kvůli slonovině a kůži dohnaly slony k zoufalým opatřením.

DO SLUCHÁTEK

Témata kolem nezisku, o kterých se moc nemluví. Tak to je podcast Dobro skladem, který pravidelně tvoří zakladatelky organizace Fandi mámám. Jaká je cesta ven z dluhů? Co se člověk na vozíku před úrazem nedozví? A jak příroda pomáhá?

Související

Společný boj soukromého a neziskového sektoru za ochranu životního prostředí v Kambodži

Přejít na článek