#46 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

13. 12. 2023

Z vidlí na vidličku, kdo se dočká Nové zelené úsporám, nemocnice do hodiny a (ne)splněná vánoční přání.

Z Česka

Ztrácí se před očima

Zájezd Zoopark pokračuje ve svém úsilí posílit divokou populaci kriticky ohrožené koroptve polní v České republice. V letošním roce vypustil 11 jedinců. Zatímco před sto lety žilo na území dnešní České republiky odhadem pět milionů koroptví, v současné době přežívá méně než 1,3 % původní populace.

Z vidlí rovnou na vidličku

Zkrátit co nejvíce cestu rajčat, jablek, sýrů a dalších potravin na stůl spotřebitelů a přitom zlepšit péči o krajinu se snaží Impact Hub v projektu Živý region. Pilotní běh na Tišnovsku ukázal, že je potřeba dlouhodobá práce a zapojování všech generací a obyvatel v daném regionu. Díky projektu lidé poznali třeba Sociální podnik Jasan nebo Dobro-družný statek.

Zelená podpora pro všechny

Příjem žádostí na dotace z programu Nová zelená úsporám Light se znovu spustí ve středu 17. ledna 2024. Nově budou moci o podporu žádat také rodiny pobírající příspěvky na děti či vlastníci bytů, kteří neměli peníze na výměnu oken při rekonstrukci. Podle dat dotovaná výměna oken a dveří ročně ušetří rodině 5900 Kč, solární ohřev vody 5000 Kč.


Ze světa

A stoly se prohýbaly

Na COP28 se historicky poprvé za 28 let jednání podává ze 2/3 vegetariánské a veganské jídlo. Transformace potravinového systému je ústředním bodem Food4Climate pavilionu. Rostlinnější jídelníček na letošním summitu nejenže vytváří precedens pro budoucí summity, ale signalizuje urgenci přejít k potravinovým systémům šetrnějším ke klimatu.

Nemocnice sestavená rychleji než švédská knihovnička

Indie představila přenosnou polní nemocnici. Skládá se z kostek se zdravotnickým vybavením a umožňuje chirurgům operovat do hodiny. Pět vyškolených lidí ji dokáže tak rychle sestavit do plně funkční nemocnice. Každá z nich je vybavena pro ošetření až 200 pacientů.

Kam se řítí svět na jednom místě

Teplota vzduchu, hladina moří i emise skleníkových plynů letí nahoru. Stejně jako výdaje na zmírňování dopadů klimatické změny… Server Politico promítl do grafů „čísla, která stojí za stále se oteplující planetou.” Podle Samanthy Burgess z projektu Copernicus údaje naznačují, že rok 2023 získá „pochybnou pověst” nejteplejšího roku v historii.


Krátce

💡Do konce roku je možné se zapojit do celoevropského dotazníku o sociálně odpovědném veřejném zadávání. Evropská komise zkoumá komunikační potřeby.

💡Ženy rozvážející jídlo v Mexico City už nehodlají snášet fyzické útoky od kolegů nebo klientů, vstupují do National Union of App Workers. Pomoci se jim nedostává ani od policie.

💡V rámci 25. ročníku prestižní soutěže Best of Realty byly oceněny nejlepší projekty v českém realitním sektoru za minulý rok. V kategorii Průmyslové a logistické areály zvítězil projekt Urbanity Campus Tachov.

💡Stát bude od nového roku přispívat firmám na koupi nejen elektromobilů. U vozů na čistě elektrický pohon bude sleva ve výši dvou set tisíc korun, u těch na vodík pak tři sta tisíc.

💡Centrum Locika má jedno vánoční přání: zastavit násilí na dětech. Spustilo proto vánoční sbírku a chce příští rok pomoci dětským obětem domácího násilí, které musí v současnosti z kapacitních důvodů odmítat.


Kalendář akcí

18. 1. 2024 Maminky v IT světě: Z rodičovské do IT a salesforce | enehano

2. 2. 2024 Cirkulární akademie 2024 | CIRAA


Něco navíc

NA CESTU DO PRÁCE

„Mladé lidi, kteří říkají, že nedává smysl v Česku zůstávat, chápu. Já ale chci zůstat, bojovat a věci měnit,” tvrdí předsedkyně České středoškolské unie, studentka, členka několika vzdělávacích organizací. V rozhovoru pro Deník N mluvila o tom, proč hlasy mladých nejsou ve veřejné debatě slyšet a proč si neustále připomínat, že citlivost a progres jsou především pozitiva mladé generace.

DO SLUCHÁTEK

Věděli jste, že má slavná antropoložka Jane Goodall svůj podcast? A nevěnuje se v něm jen šimpanzům, ale ochraně přírody jako celku. Zve si hosty od mladých podnikatelů po amerického senátora a společně jdou do hloubky rozvoje. Poslední epizoda se věnuje kosmetice, zakladatelka kosmetické značky mluví o zodpovědnosti a transparentnosti ve svém dodavatelském řetězci.

Související

Zástupci atašé pro vědu a výzkum členských zemí EU navštívili jihočeské výzkumné centrum CENAKVA

Přejít na článek