#57 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

6. 3. 2024

Menstruační pomůcky zdarma, relax za hlas žáků, uhlík za babku a naopak voda za všechny peníze.

Z Česka

Nejen naslouchat

Na ZŠ Církvice funguje mnoho let žákovský parlament, schází se 2x do měsíce a aktivně se podílí na chodu školy. Každý rok se zamýšlí nad nějakým větším projektem, loni v zimě odpovídal na otázku „Kdybych byl paní ředitelkou, učitelkou nebo školnicí, tak bych ve škole…“ V hlasování zvítězila přestavba počítačové učebny na relaxační místnost.

Kam se poděla voda

Kvůli klimatické změně největší česká vodárenská nádrž Švihov pravděpodobně nepokryje budoucí poptávku po pitné vodě. Povodí Vltavy rozpracovalo návrhy na možná řešení. „Jde například o zmenšení velikosti půdních bloků, vytváření remízků a tůní, které zlepší retenci vody v krajině a sníží vodní i větrnou erozi. Ale také další vodárenské nádrže.”

Hendikep nebo víra jako terč

Předsudečným násilím je v Česku ohrožen každý desátý člověk, T-Mobile proto společně s In IUSTITIA a Nadací Via otevírá grantovou výzvu Česko bez předsudků. Rozdělí 1 500 000 korun organizacím i akademickým pracovištím, které vyvíjejí projekty ve prospěch skupin ohrožených předsudečným násilím.


Ze světa

Znečištění se trestá

Evropský parlament v úterý schválil nová pravidla pro trestné činy proti životnímu prostředí a související sankce. Směrnice obsahuje aktualizovaný seznam trestných činů, včetně nezákonného obchodu se dřevem, vyčerpávání vodních zdrojů, závažných porušení právních předpisů EU o chemických látkách a znečištění způsobeného loděmi.

Do moře. Ano, nebo ne?

Německo plánuje zachycování uhlíku v průmyslu a energetice a ukládat ho chce do moře. Změní zákon o skladování CO2 a podniká kroky k tomu, aby se po roce 2050 stalo zemí s nulovými emisemi. Ukládání sice bude povoleno pouze v malém kousku Severního moře, to ale z hlediska ekologie i legislativy není jen tak…

Jedno velké oddechnutí

Francie se stala první zemí na světě, která do své ústavy výslovně zakotvila právo na potrat. Poslanci odhlasovali revizi ústavy z roku 1958. Změna ústavy byla vyvolána nedávným vývojem v USA, kde Nejvyšší soud právo na potrat zrušil a jednotlivé státy nyní mohou tento zákrok opět zakázat, čímž zmizí právo na interrupci pro miliony žen.


Krátce

💡Budete v létě potřebovat dobrovolníky? Zadejte už teď žádost do aplikace Dobrokruh.

💡Evropští novináři čelí podle nejnovější zprávy soudním tahanicím, špehování i použití špionážních počítačových programů. Nejistá je i situace novinářů v exilu, hlavně těch původem z Ruska a Běloruska.

💡SANANIM se letos už poosmé zapojuje do Metrostav Handy Cyklo Maratonu, extrémního závodu napříč Českem dlouhým 2 222 km. Závodníky čeká 5 dní nonstop jízdy na kole.

💡Katalánsko začalo v pondělí poskytovat v lékárnách zdarma menstruační kalíšky, spodní prádlo a látkové vložky pro opakované použití. Přibližně 44 % tamních žen si výrobky nemůže dovolit a 23 % musí opakovaně používat výrobky určené na jedno použití.

💡​​Místo skotu houby. Američtí zemědělci přecházejí od chovu hospodářských zvířat k pěstování plodin, aby se vyhnuli finančním překážkám a ožehavé etice průmyslového zemědělství.


Kalendář akcí

7. 3. 2024 Večer s pražským ptactvem | ČSO

22. 3. 2024 Kurz Future Leader | AKÁDA


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Velký boom zažívá v posledních letech trh s tzv. uhlíkovými offsety, pomocí nichž chtějí firmy kompenzovat své emise skleníkových plynů. Co uhlíkové offsety jsou a nakolik je tento nástroj klíčový při řešení vlastní uhlíkové stopy? Popisuje další epizoda podcastu 2050 Plus.

NA STUDIJNÍ VEČER

Agentura EFRAG publikovala na YouTube videa, ve kterých jednoduše přibližuje ESRS standardy povinného vykazování pro malé a střední podniky, jak se ně připravit a co obsahují. Věnuje se normám i příkladům pro podniky kótované i nekótované na burze. Třeba pomohou i vám…

Související

Jak si vaše společnost vede v soft odpovědnosti ve srovnání s ostatními?

Přejít na článek

Startup Lokni vloni utržil 10 milionů Kč. Letos se s filtrovanou vodou chystá do veřejného prostoru a představí produkt pro domácnosti

Přejít na článek