#60 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

27. 3. 2024

Jak larví trus na úrodnou půdu padá, s čím pomohly drony kapustňákovi a proč se na střeše letiště chystá vinice?

Z Česka

Mouchy zachraňují skládky

V Česku má vzniknout první farma zaměřená na chov mouchy bráněnky. Její larvy se postarají o neprodané jídlo a vedlejší produkty z výroby potravin. Usuší se a přidají do krmiv pro drůbež, ryby nebo domácí mazlíčky. A co víc, jejich exkrementy poslouží jako hnojivo. V několika evropských zemích už tento koncept funguje, bude i u nás?

Když trauma pomáhá

Celkem 251 lidí vyhledalo v rámci projektu W4W: První krok pomoc ve vztazích, v případech domácího násilí, péči o děti nebo ve finanční nouzi, a to jen za prvních pár měsíců jeho fungování. Jedná se o peer to peer mentoring – samy mentorky si osobně prošly náročnými a nepříjemnými momenty a pomáhají těm se stejnou zkušeností.

Je libo elektroauto?

Živnostníci, podnikatelé a firmy mohou žádat o dotaci až 300 000 Kč na elektrické nebo vodíkové auto a dobíjecí stanici. Podmínkou je pořídit si ho na úvěr se zárukou Národní rozvojové banky. „U některých se to vyplatí, někteří budou ještě třeba chvíli čekat,“ řekl vrchní ředitel sekce fondů EU Marian Piecha.


Ze světa

Znáte klimatické závazky zemí EU?

Loni přijalo vlastní úpravu klimatického zákona schváleného na půdě EU 16 z 27 zemí a Česko bylo jednou z nich. Legislativu nejvíce korespondující s unijní úpravou Německo, Dánsko, Francie, Irsko nebo Portugalsko. Naopak v plánování klimatických závazků zaostává Maďarsko, Chorvatsko nebo Malta.

Co se děje v Karibiku?

Humanitární krize na Haiti se raketově prohlubuje – od 29. února, kdy ozbrojené gangy zaútočily na policejní stanice a hlavní letiště v Port-au-Prince, byly zabity desítky lidí a nejméně 17 000 jich zůstalo bez domova. Akutnímu potravinovému nedostatku čelí čtyři miliony lidí, milion z nich se ocitl na pokraji hladomoru.

Letící ochránce přírody

Levné a snadno použitelné drony se ukazují jako neocenitelné pro aktivisty, kteří monitorují nelegální rybolov, pytláctví nebo odlesňování. Jedním z příkladů je ale i třeba pomoc kapustňákovi žijícímu osaměle v rozpadajícím se bazénu mořského světa. „Drony představují ideální způsob, jak něco ochránit, aniž byste se vystavovali nebezpečí.”


Krátce

💡Vinice a solární panely na střeše, chráněné přírodní oblasti vedle ranveje nebo podzemní zásobárna energie. To jsou nová udržitelná letiště z celého světa.

💡OPIM zahajuje registrace do DEI Academy, mezinárodní akademie pro HR profesionály/ky a jejich prohloubení kompetencí v oblasti diverzity a inkluze.

💡Podle Financial Times se svět ohřívá tempem, které vědci neočekávali a kterému tak úplně nerozumějí.

💡Noví spoluhráči. Jeden lednový víkend pět hráčů z českého národního baseballového týmu uskutečnilo druhý ročník tréninkového programu pro malé sportovce z dětských domovů.

💡„Příběh o tom, co jsme v letech 2021 a 2022 udělali konkrétně v Česku.“ Společnost Lidl vydává svou třetí zprávu o udržitelném rozvoji.


Kalendář akcí

4. 4. 2024 Jak uspořádat materiální sbírku? | ADRA

5. 4. 2024 Sázecí akce u Žďáru nad Sázavou | Home for Trees


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Podpora bydlení, pěstounské péče, nezávislého života osob se zdravotním znevýhodněním a pečujících o ně a podpora podmínek pro kvalitní práci lidí v tíživé životní situaci. S tím pomáhá Sociální nadační fond hlavního města Prahy. V podcastu Dobrohráči ho představila ředitelka Barbora Komberec Novosadová.

PRO NOVÉ OBZORY

Global Goals Summit 2024 otevřel témata, která si většina z nás s udržitelností nespojí. Na jednom pódiu se potkala oblast zaměstnávání hendikepovaných, příležitosti pro fotbalistky, opravdu zelená fotbalová hřiště, odpadkový koš jako (ne)přítel, umělá inteligence u výrobní linky a mnoho dalších. Nechali jste si ho ujít? Máme záznam!

Související

Vodafone pomáhá šetřit planetu. Zjednodušuje pořízení eSIM a nové podoby se dočkají i klasické SIM karty

Přejít na článek

Nadační second hand otevírá ve Westfieldu Chodov

Přejít na článek

Urbanity Campus Tachov získal prestižní mezinárodní certifikaci

Přejít na článek