#35 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
20. 9. 2023
Změny v ESG reportech, inovace před katedrou, bolševník a nutrie jako hrozba pro českou biologickou rozmanitost a efektivní fotosyntéza.
Z Česka
Odklady v ESG reportech
Dočkali jsme se přijetí standardů pro udržitelnost Evropskou komisí (ESRS), které stanovují povinnost stovkám českých firem reportovat svá ESG data v souladu se směrnicí CSRD. V několika bodech ale došlo k odkladům: pro všechny společnosti platí roční odklad pro podrobný reporting finančních dopadů souvisejících například s klimatickými změnami, suchem či úbytkem biodiverzity, společnosti s méně než 750 ale mají časových změn víc.
Inovativní alma mater
Mapovací letecké stroje, genderová rovnost, antarktická stanice, udržitelná menza nebo cestovní kodex. To je jen ochutnávka témat a projektů, které dostávají svoje základy na českých univerzitách. Na Udržitelném brunchi – networkingovém setkání členů Asociace – si slovo vzali zástupci českých univerzit a potvrdili, že inovace mají ve vzdělávání svoje místo. Kam se v tomto ohledu české vysoké školství posunuje?
Máme se bát bolševníku?
V Česku přibývá invazních druhů zvířat a rostlin, ohrožují ale biologickou rozmanitost místního ekosystému. Invazní druhy jsou jednou z pěti hlavních příčin společně s klimatickou změnou a znečištěním, které přispívají ke ztrátě biodiverzity, a jsou spojeny s 60 % případů vymírání živočichů a rostlin na světě. Bolševník, nutrie, křídlatky, ty můžeme potkat u nás, může za to přesun více materiálu a kratší doby jeho transportu.
Ze světa
Vyšší daně nebo offset?
Indonésie plánuje příští týden zahájit první obchodování s uhlíkem. Osloví velké firmy a finanční instituce, prostředky chce využít na projekty snižující emise. Původní plán vlády počítal se stanovením kvót na znečištění pro každé odvětví a zdaněním. To by ale mohlo ohrozit hospodářský růst, našlo se proto jiné řešení.
Pletací jehly před objektivem
The Guardian přišel s unikátním fotografickým projektem: indické ženy z města Tamil Nadu, kterému se přezdívá hlavní město pleteniny, překvapivě nestály před objektivem, ale fotoaparát dostaly do rukou ony samy. A fotily svoji práci. Všechny totiž patří k odborovému svazu bojujícímu za lepší mzdové a pracovní podmínky. Jejich průměrná měsíční mzda je 5 600 rupií, běžné je ale spíš 31 900 rupií.
Změřme fotosyntézu
Podle FAO měli loni téměř tři z deseti lidí na světě nedostatek potravin. Jedním z řešení je vyšší sklizeň, ale za předpokladu, že se úměrně tomu nezvedne spotřeba vody. Naděje? Efektivní fotosyntéza. Na americké University of Illinois se proto snaží o vytvoření digitálního dvojčete procesu fotosyntézy, rostliny geneticky modifikují.
Krátce
💡Obliba filtrované vody v Česku roste. Jen za první polovinu roku si uživatelé automatů Lokni natočili téměř 800 000 litrů, čímž ušetřili 40 tun plastu.
💡Spustili jsme kurz ESDGs, na kterém jsme spolupracovali se Západočeskou univerzitou i vysokými školami z Evropy. Online kurz je určen nováčkům v SDGs.
💡Charitativní projekt Život v kufříku získal prestižní Cenu evropského občana 2023, utkal se s dalšími 216 projekty z 25 zemí EU.
💡Nadační fond Škoda Auto spouští další kolo grantového programu Krakonošovy zahrádky. Svůj projekt podporující biologickou rozmanitost mohou přihlásit místní samosprávy a organizace nejen z Mladoboleslavska.
💡Inovační centrum INION se zapojí do celonárodního Týdne inovací a představí inovační firmy z Karlovarského kraje.
Kalendář akcí
25. 9. 2023 Udržitelný rozvoj (v) EU | MŽP
5. 10. 2023 Kurz udržitelnosti pro byznys | Biopekárna Zemanka
Něco navíc
NA VĚDECKÝ VEČER
„Někdy vám stačí jen jeden příběh. Jeden velmi dobrý příběh.” Její vědecký úspěch stojí na studiu souboje virů a bakterií, na výzkumu, který může skutečně změnit lidstvo. Je jednou ze spoluautorek techniky pro úpravu genetické informace – Emmanuelle Charpentier, mikrobioložka a nositelka Nobelovy ceny za chemii za rok 2020, navštívila Hyde Park Civilizaci.
DO SLUCHÁTEK
Čína se i zásluhou elektroaut stala největším exportérem aut na světě. Proč mít respekt před čínskými elektromobily, i když umí být výrazně levnější? Jak se exportují do Evropy? A jak se rozvíjí i tamní trh s výrobou baterií? V novém díle podcastu Hospodářských novin Ranní brífink se tomu věnuje komentátorka Julie Hrstková.
Související
Ze světa členů
Ceny Zlatá vážka ocení výjimečnou praxi v oblasti sociálního podnikání
Newsletter