#32 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

30. 8. 2023

Nepříliš akční cirkularita, recyklovaná rarita na ramínku, vodní stres ohrožuje postupně celý svět a bankovnictví pro neslyšící.

Z Česka

Máme plán. Akční

Česká republika má už nějakou dobu Akční plán pro cirkulární Česko, dva roky jsou za námi a priority zůstávají stejné – minimalizace odpadu a zvýšení efektivity zdrojů, podpora inovativních a udržitelných přístupů ve výrobě a spotřebě, podpora inovací a udržitelného designu včetně vývoje ekologicky šetrných produktů a služeb. Jeho součástí je i vytvoření zálohového systému pro nápojové obaly.

Procenta pro každého

Porozumět pojistným smlouvám nebo událostem bez znakového jazyka je pro některé neslyšící pěkný oříšek. Proto rozšířila Kooperativa spolu s organizací Transkript Online možnost komunikace o novou službu – překlad z/do českého znakového jazyka.Navazuje tak na zavedenou službu, a to je textový hovor s přepisem.

Rarita na ramínku

Recyklovaný polyester už nikoho nepřekvapí, ale recyklovaná bavlna? Ta pořád tak běžná není. Malfini nově využívá recyklovanou bavlnu ze zbytků látek a příze z výroby nebo odřezky. Vlákna získaná z těchto zbytků se společně s novými vlákny spředou do přízí a použijí pro výrobu plošných textilií. A co víc, cirkulární je celá kolekce: tričko s recyklovanou bavlnou doplňuje produkty vyrobené z recyklovaných PET lahví.


Ze světa

Klima před soudem

V americké Montaně poprvé uspěla žaloba skupiny mladých lidí dokazujících, že vzrůstající emise skleníkových plynů můžou za vyšší teploty, častější sucha a požáry, a že státní politika má přímý vliv na fyzickou i duševní pohodu mladých lidí. Rozhodnutí zruší zákon zakazující úřadům zohledňovat dopad na oteplování planety při povolování projektů s fosilními palivy.

S batůžkem proti hladu

V českých rodinách by se určitě našlo dost dětí s novým školním batohem každý rok. Nepoužívané školní brašny naplněné základními školními pomůckami mohou přitom ještě skvěle posloužit dětem ve vzdáleném Malawi. V červnu 2022 byl odeslán první kontejner vypravený přímo z Česka, který obsahoval přibližně 6 500 batůžků. Batůžkový projekt má ale ukázat, že děti v nejchudších regionech světa nechodí do školy hlavně kvůli hladu.

Čeká nás vodní stres?

Světu začíná docházet pitná voda, už teď trpí jejím nedostatkem asi čtvrtina lidí. Příčiny jsou dvě: rostoucí poptávka a klimatické změny. Extrémně vysoký vodní stres – pojmenování pro stav, kdy země spotřebovávají téměř veškerou vodu, kterou mají k dispozici – momentálně sužuje 25 zemí světa. Česko je na tom zatím líp, s ochranou vodních zdrojů ale není na co čekat.


Krátce

💡 Seskupení BRICS se rozroste. Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku může doplnit Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saudská Arábie a Spojené Arabské Emiráty.

💡 Londýn rozšiřuje zónu Ulez omezující vozidla, která nesplňují přísné emisní normy. Do daných částí města buď řidiči nesmí vjet, nebo si zaplatí poplatky.

💡 Skupina Ferrero je na dobré cestě k dosažení svých klíčových cílů v oblasti ochrany životního prostředí, udržitelného získávání zdrojů, podpory odpovědné spotřeby a pomoci lidem.

💡 Nadace rozvoje občanské společnosti nově pořádá několik kurzů zaměřených na sociální služby a jejich aplikaci v praxi, řízení fundraisingu nebo marketing v nezisku.

💡 Evropská unie chce financovat výrobu nízkoemisních paliv pro leteckou dopravu v Africe. Infrastrukturní fond Global Gateway už na kontinentu podpořil obnovitelné elektrárny, vodíkové iniciativy, vakcíny a vzdělávací projekty.


Kalendář akcí

7. 9. 2023 Benefiční hokejové utkání | Debra

7. 9. 2023 Pracovní snídaně | Peyton Legal


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Mozaika složená ze střípků učitel, žák, lektor, rodič, úředník a politik. To je podcast Mozaika vzdělávání, který se neomezuje jen na české školství a v centru pozornosti má jediné – proces učení ve všech jeho podobách. Jak se zakládají dětské skupiny? Co je role děkana? Nebo jak propojit vzdělávání a umění?

DO TRAMVAJE

Jedním z alarmujících důsledků globálního oteplování je tání ledovců, a to nejen těch mořských, ale i těch horských. A úbytek masy zmrzlé vody začíná odhalovat, co se dekády skrývalo pod zmrzlým povrchem. Jaká tajemství se začínají odkrývat? A jaké dopady má tání ledovců na životní prostředí?

Související

Změna klimatu: Svět se otepluje, ochota jednat klesá

Přejít na článek