#62 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

10. 4. 2024

Revoluce v klimatických sporech, revoluce vodíková, revoluce v investiční gramotnosti. A k tomu malá revoluce ze světa ježků.

Z Česka

Učíme se investicím

Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují, a to i napříč generacemi, nejrychleji své manko dohání lidé do 35 let. Stejně jako v minulých třech letech mají muži v této gramotnosti před ženami náskok, ale snižuje se. Podle Dominika Stroukala je „investiční gramotnost stejně jako tanec nejenom o teorii, ale i o protancovaných střevících.”

Máme peníze a čas na technologické změny?

„Jsme rozmazlení těmi 200 lety, kdy jsme využívali přírodou uložených uhlovodíků. Zásoby surovin nejsou neomezené. Možná je to AI, která nám pomůže nejen v energetice rozhodnout, kudy se vydat,” řekl Petr Kadera z ČVUT na Global Goals Summitu. Co si tom myslí Robert Kiml z Toyoty? A čeká nás vodíková revoluce?

Když hrdina, tak určitě ne obyčejný

Dopad na životní prostředí a často i peněženky našich domácností. To je Kampaň obyčejného hrdinství, které se už zúčastnilo přes 55 000 lidí, společně zasadili 76 615 stromů, ušetřili 905 662 litrů vody a 536 115 kg emisí skleníkových plynů. Výzva poběží i letos a počítá i vybudovaná pítka, snahu o digitální detox nebo šetrnou cestu do práce.


Ze světa

A co s tím vedrem budete dělat?

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v žalobě 2 000 Švýcarek vytvořilo precedens, pokud jde o způsob řešení klimatických sporů. Rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů tím, že „neučinila dostatečné kroky v boji proti změně klimatu” a podle KlimaSeniorinnen je vystavuje předčasným úmrtím během vln veder.

I ony znají přírodu

„Musím jít příkladem každé ženě,” zní z kánoe plující na řece Okavango v africké Botswaně. Tamní ženy boří stereotypy a mění svět průvodců – tradičně mužskou práci si vzaly za svou a přidávají se k sílícímu hnutí za posílení postavení žen. Dál na severu je tým výhradně průvodkyň, v JAR funguje i výcvikový kemp pro budoucí průvodkyně.

Monitor bodlinek

Anglické ježky bude poprvé v historii sledovat umělá inteligence. Pomůže s jejich monitorováním a výběrem vhodných záběrů, odborníci se tak pokusí zjistit, proč jich ubývá. Národní program monitoringu si slibuje odhady ježčí populace v různých biotopech po celé zemi a vznik opatření, jak úbytek ježků zvrátit.


Krátce

💡TV Nova začne nabízet reklamní prostor v pořadech, které byly natočeny s ohledem na snížení negativních dopadů na životní prostředí a získaly mezinárodní certifikaci BAFTA albert.

💡Byla vydána Zpráva o udržitelnosti společnosti Škoda Auto za rok 2023. Přináší detailní přehled aktualizované strategie udržitelného rozvoje české automobilky.

💡Už i mořské plody můžou pocházet z laboratoře. Kalifornské startupy i investoři v tom vidí byznysovou příležitost, vědci naději pro mořskou a oceánskou biodiverzitu.

💡Zdravá krajina chrání lidi a majetek: Nový grant od Nadace Kooperativy motivuje obce k obnově krajiny.

💡Jak se změní obyčejné denní aktivity lidem po mrtvici? To ukáže zážitkový workshop Snack that sucks.


Kalendář akcí

11. 4. 2024 Úvod do ESG: Udržitelnost v praxi | Středočeské inovační centrum

15. 4. 2024 ESG: Co letos hýbe Českem a světem | Ipsos


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Používejte konverzační kotvy, buďte osobní, poslouchejte protistranu. Jak mluvit o klimatu s blízkými lidmi, abyste spíš budovali porozumění, než vyvolávali konflikty? Jaké si připravit argumenty na ty nejčastější dezinterpretace? Odpovím epizoda podcastu 2050.

NA CESTU DO PRÁCE

Proč není vesmír tak barevný, jak se zdá z fotek? Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo vidět ho vlastníma očima? Odborníci, kteří zpracovávají snímky z teleskopu Jamese Webba, pro BBC názorně ukázali, kolik světelných let jsou jeho snímky vzdáleny realitě.

Související

Ode dneška žijeme na dluh. Vyčerpali jsme zdroje, které dokáže planeta za rok obnovit

Přejít na článek

DPD vstupuje na argentinský trh, chce se stát jedničkou poslední míle

Přejít na článek