#63 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

17. 4. 2024

Co chybí v nigerijských nemocnicích, francouzských šatnících a na lékařských fakultách?

Z Česka

Spolupráce, nebo tvrdá dřina?

„Někdy máme pocit, že musíme dělat dětem klauna, který to pořád táhne, hlavně aby nebyla nuda. Děti jsou zahlcené a pasivně jen čekají, s čím přijde ten jejich zábavný rodič nebo učitel, kdy do nich ‚napere‘ učivo.” To se snaží v českém školství změnit lektorka a koordinátorka z Eduzměny Klára Kolmanová. Dělá z manipulace skutečnou participaci.

Češi a jarní štědrost

V jarním kole celorepublikové Sbírky potravin se vybralo ve 2112 prodejnách 417 tun potravin. Z nich lze navařit nebo napéct až 834 tisíc porcí jídla. A to není všechno, zákazníci přispěli i 50 tunami základní drogerie a hygienických potřeb. Navíc až do 23. dubna mohou darovat potraviny a drogerii prostřednictvím online nákupů.

Co na medicíně chybí

Podle WHO s sebou změna klimatu přináší nutnost zvyšování odolnosti zdravotnických systémů. A tedy i vzdělávání zdravotníků o souvislostech klimatické změny a zdraví. V Česku, na rozdíl od jiných evropských zemí, nic takového nefunguje. Změnit to má projekt, který od dubna 2024 spouští platforma Klimatická koalice.


Ze světa

Investujme zeleně

Zelené dluhopisy se stávají klíčovým prvkem v úsilí EU o dosažení Cílů udržitelného rozvoje. Evropský parlament přijal dobrovolné standardy pro zelené investice a jejich princip je relativně jednoduchý. Celý systém ale musí splnit čtyři základní požadavky: sladění s taxonomií EU, transparentnost, externí kontrola a dohled ESMA nad kontrolory.

Když v nemocnici není bezpečno

Země s jednou z nejrobustnějších afrických ekonomik si neumí poradit s posílením svého zdravotnictví. V Nigérii zemřelo v roce 2020 na komplikace v těhotenství 82 000 žen, pracuje tam jeden doktor na 4000 lidí. Lékaři a aktivisté tvrdí, že to odráží nedostatek důvěry v nefunkční veřejné zdravotnictví a malou politickou vůli k jeho nápravě.

Konec svetru za euro

Francie schválila návrh zákona zavádějící sankce na fast fashion značek, jako je Shein a jemu podobné. Cílem má být přispět k vyrovnání jejich dopadu na životní prostředí. Zákon stanovuje postupné zvyšování „pokut” až do výše 10 eur za jednotlivé kusy oblečení do roku 2030, a zároveň zákaz reklamy. Projde návrh tamním Senátem?


Krátce

💡Podle Eurostatu u nás muži vydělávají v průměru skoro o 18 % více než ženy – Česko je tak třetí nejhorší mezi zeměmi Evropské unie.

💡OECD vydalo globální zprávu o odpovědnosti podniků. Ukázala například, že v roce 2022 z více než 43 tisíc kótovaných společností zveřejnilo téměř 9600 informace související s udržitelností.

💡Nadace Tipsport vyhlašuje grant na výsadbu českých sadů a alejí. Obstará sazenice, materiál, nářadí i odborníka, který zaškolí dobrovolníky a výsadbou je provede.

💡Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity hostila historicky první krajské setkání organizací zabývajících se fairtrade. Cílem bylo seznámit se se situací pěstitelů ve světě včetně pozitivních dopadů fairtrade na společnost.


Kalendář akcí

18. 4. 2024 Charitativní golfový turnaj | ALSA

25. 4. 2024 Křest žižkovského Momentu


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Když byste se chtěl jako policista infiltrovat do nějakého gangu, tak je dobré se přizpůsobit a nebýt moc vidět. Ale když už chcete tomu gangu šéfovat, tak je dobré mít něco, co ti ostatní nemají.“ Tak popsal biolog a botanik Petr Pyšek z Botanického ústavu AV ČR v pořadu Hyde Park Civilizace strategii invazních rostlin. Zajímá i vás jejich svět za oponou?

SVĚT FOTOGRAFIÍ

Tři desetiletí po genocidě shromáždil francouzský fotograf Julien Daniel svědectví mladých lidí ze Rwandy, kteří znají historii jen z vyprávění, ale následky ve společnosti si nesou dodnes. Poznejte budoucího novináře Patrice Muttilwu, švadlenu Leonille Niyigenu nebo úředníka Sandrine Uwizeye. „Nevidím Hutu a Tutsie. Vidím Rwanďany,” shodují se.

Související

Velké Setkání Neziskovek 2023: Největší setkání neziskového sektoru v Česku má za sebou úspěšný první ročník

Přejít na článek