#53 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

7. 2. 2024

Zeleninu na talíř, handrkování o energetický mix, samba jako prostředek emancipace a boxy vedou!

Z Česka

Hromadně k rostlinám?

V Česku stoupá trend flexitariánství – lidé méně jedí živočišné produkty. Stravuje se tak 25 % naší populace. „Přechod na rostlinnější jídelníček není jen krátkodobým trendem, ale skutečnou celospolečenskou změnou. Svědčí o tom i rostoucí zájem o Veggie Challenge ze strany veřejnosti i výrobců a prodejců potravin,” říká Tereza Trávníčková z Proveg.

Jaderná polovina. Nebo raději třetina?

Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončuje návrh nové energetické koncepce. Do roku 2050 by měla polovina energie pocházet z jaderných zdrojů. Podle odborníků by ale, jakmile skončí uhlí a fosilní paliva, měly by být z jádra až dvě třetiny energetického mixu. „Ale polovina je také fajn,” píše iRozhlas. Tak jak to dopadne?

Tady něco nehraje…

Česko se podle několika případů stále nezbavilo vymáhání dluhů na dětech, přitom takzvané dětské exekuce měly díky několika novým předpisům už dávno skončit. Mnohdy se jedná o děti z dětských domovů a obce dokonce často ani nevědí, že podobnou agendu vedou a exekuce jsou stále aktivní. Kde se stala chyba?


Ze světa

Středoevropané, zde je vaše menu

Světový fond na ochranu přírody představil nová doporučení pro zdravé a udržitelné stravovací návyky ve střední Evropě. Udržitelný jídelníček má nejen odpovídat národním nutričním standardům, ale i snižovat ekologickou stopu stravování. „Zdraví planety je úzce spjato s naším zdravím.” Co bychom měli jíst? A jak do toho zasahuje politika?

„Dost bylo toho, že nás muži komandují”

První čistě ženská škola samby v Brazílii se vymezuje proti nerovnosti. Podle členek doteď nemohly vést přípravy na festival v hlavním městě ani nebyl jejich přínos jako švadlen nebo hudebnic veřejně uznán. Třeba Doně Ivone Lara museli skladby podepisovat mužští příbuzní, než se po letech stala první ženou přijatou jako skladatelka do sambové školy.

Nové cíle, nové vize

Evropská komise včera doporučila, aby EU do roku 2040 snížila své čisté emise skleníkových plynů o 90 % ve srovnání s rokem 1990. Cílem je udržet členské země na cestě mezi klimatickým cílem pro rok 2030 a dlouhodobým cílem dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí. Finální rozhodnutí ale bude na nové Komisi po volbách.


Krátce

💡Nadace Krása pomoci hledá inspirativní osobnost, která by si podle odborné i laické veřejnosti zasloužila unikátní ocenění Beauty of Help Award.

💡Ostravská agentura NAVZDORY vyrobila odolné up-cycled posezení ze zachráněné vany nebo baneru pro návštěvníky Colours of Ostrava do lounge area Moravskoslezského kraje.

💡ČR je evropským lídrem v počtu samoobslužných boxů a výdejních míst, využívá je 26 % nakupujících na internetu. Největší meziroční změnu v tomto druhu doručování zaznamenalo i DPD.

💡Podle Lékařů bez hranic narostl sedmkrát počet sexuálních útoků v Dariénské propasti spojující Jižní a Střední Ameriku, kudy ze svého domova utíkalo loni přes půl milionu lidí. Může za to beztrestnost ozbrojených gangů.

💡Už 15. února se Česko rozzáří modře u příležitosti Mezinárodního dne Angelmanova syndromu. Iniciativa poukazuje na probíhající výzkum léčby, který můžete podpořit i vy.


Kalendář akcí

8. 2. 2024 Přeber, přines, vyměňuj | Moment

21. 3. 2024 Global Goals Summit 2024


Něco navíc

NA VĚDECKÉ VEČERY

Znáte Electricity Maps? Každou hodinu tam najdete aktualizované údaje o spotřebě a výrobě elektřiny ve více než 50 zemích světa. V češtině! Data ukazují i dopad na klima podle uhlíkové intenzity spotřebované elektřiny, rozdělení energie podle zdrojů i dovozy a vývozy mezi zeměmi a regiony. A nechybí ani předpověď…

NA CESTU DO PRÁCE

Je libo ImpactHubku? Náš člen Impact Hub posílá každý měsíc newsletter s novinkami a aktualitami z jejich programů, inspirativními tipy na vzdělávání nebo třeba příležitostmi k financování startupů. A to se přece může hodit… V každém měsíčním vydání navíc nechybí provokativně-vzdělávací sloupek.

Související

Jak přivést vodu do pouště, jak bojovat s duševním onemocněním, co s přečtenými knihami: Česko zná nejlepší udržitelné projekty pro rok 2022

Přejít na článek

Společný boj soukromého a neziskového sektoru za ochranu životního prostředí v Kambodži

Přejít na článek

PENNY prezentuje společenskou odpovědnost na jednom místě

Přejít na článek