#65 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

1. 5. 2024

Teplý oběd a čistý park, velryby oficiálně živými bytostmi a umělá inteligence v kyberšikaně.

Z Česka

S ratolestí (skoro) za monitor

Každý kvalifikovaný zaměstnanec, který se vrátí do zaměstnání dříve, znamená pro zaměstnavatele obrovskou úsporu nákladů. Benefit oproti konkurenci a pozitivní klima na pracovišti. To všechno jsou důvody, proč by se nejedna firma měla zamyslet nad zbudováním firemního dětského koutku. Jak by měl vypadat?

Jak teplo bude na Moravě nebo ve Francii?

Stavebnictví, zemědělství i lesnictví – tam všude najde uplatnění nový web ClimRisk, vytvořili ho vědci z AV ČR. „Předkládáme ty nejpravděpodobnější odhady budoucího klimatu. Vzali jsme v úvahu i čtyři možné scénáře budoucího chování lidstva ve vztahu k fosilních palivům a k opatřením na ochranu klimatu.”

AI už pomáhá i v šikaně

Rychlý nástup generativní umělé inteligence přinesl i aplikace, které nabízí, že takzvaně svléknou osoby na reálných fotografiích. Takové nástroje jsou nyní snadno dostupné a bohužel je používají i děti školou povinné ke kyberšikaně. „O většině případů se nejspíš nedozvíme – oběti se stydí svěřit.“


Ze světa

A bude to stačit, myslíš?

Velryby a delfíni mají v Tichomoří právní subjektivitu, nově jsou považováni za živé osoby. Smlouvu o jejich ochraně vytvořili představitelé původních obyvatel z Cookových ostrovů, Francouzské Polynésie, Nového Zélandu a Tongy a mohly by se díky ní prosadit velké změny v lodní dopravě, právě ta totiž kytovcům ve velkém škodí.

Tohle kupovat nebudeme

Evropským parlamentem prošla nová legislativa, která EU umožní zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží se stopou nucené práce. Výrobci budou muset takové produkty stáhnout z trhu a darovat, recyklovat nebo zničit. „Na celém světě je 28 milionů lidí uvězněno v rukou obchodníků s lidmi a států, které je nutí pracovat za nízkou nebo žádnou mzdu.”

Odpadkové kavárny?

Plasty za jídlo zdarma. Indické hlavní město řeší jedním projektem problém znečištění i chudoby. Osmadvacetiletý Akash vyráží na sběr hned ráno. Jedno kilo plastů rovná se jedno teplé jídlo, díky tomu zajistí oběd nejen pro sebe, ale i pro svoji rodinu. Stravovací zařízení pak odevzdávají nasbírané plasty městu, které je následně recykluje.


Krátce

💡Programy na ochranu přírody se opravdu vyplatí. Kdyby bylo ochranářských zásahů ještě víc, mělo by to zásadní význam pro zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti. Ukázala to mezinárodní studie.

💡Nové moskytiéry zabránily 13 milionům případů malárie v subsaharské Africe. Jsou potažené novým druhem insekticidů.

💡Flixbus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů. Lokalita je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin i zvířat, třeba karase obecného a slunky obecné.

💡Devatenáctiletý Lloyd Martin dokončil jako nejmladší běžec s Downovým syndromem londýnský maraton.


Kalendář akcí

1. 5. 2024 Sportovní výzva Move for Hope | Mary’s Meals

3. 5. 2024 Piknik s porodní asistentkou | APODAC


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

„Klimatickou změnu vnímáme na denní bázi, vyrůstáme s ní, ovlivňuje naše rozhodování.” Teodor Duraković je student fyziky na PřF MUNI v Brně, podílel se na vzniku projektu Klimatická gramotnost a teď nabízí pohled svých vrstevníků na ni. Jakou roli hraje právě vzdělávání v problematice klimatické změny? Liší se názory a ochota něco změnit napříč generacemi?

ČTENÍ NA VOLNÉ DNY

Data jsou pro moderní svět zásadní – od ekonomického rozvoje přes zdravotnictví až po vzdělávání, politiku nebo veřejnou správu. Značná část dat však nezohledňuje pohlaví, považuje muže za standard a ženy za odchylku. Za tuto předpojatost ovšem ženy platí svým časem, penězi a často i životem. O tom píše Caroline Criado Perez v knize Neviditelné ženy.

Související

Zástupci atašé pro vědu a výzkum členských zemí EU navštívili jihočeské výzkumné centrum CENAKVA

Přejít na článek

Nový kurz od ProVeg Česko podpoří inovace v oblasti rostlinné stravy

Přejít na článek