DPD převáží zásilky plně elektrickým tahačem. Jako první balíkový přepravce v Česku

9. 3. 2023

Společnost DPD, součást největší sítě balíkové přepravy v Evropě Geopost, začíná využívat pro přepravu balíků mezi jednotlivými depy ve středních Čechách a okolí Prahy plně elektrické nákladní vozidlo Volvo FH Electric těžké řady. Je to významný krok na cestě za zcela „zelenou” přepravou v celé Evropě. A my jsme byli u slavnostního předání.

Ve středu 8. března jsme vyrazili pár kilometrů za Prahu do Čestlic. Právě zde totiž DPD, člen Asociace a zároveň dlouhodobý partner dobročinného e-shopu Nakup na Dobro, díky kterému mají zákazníci bezemisní dopravu zdarma, přebíralo jednu velkou, opravdu velkou, novinku – nákladní vozidlo Volvo FH Electric. To bude jezdit denně mezi centrálním překladištěm v Modleticích a depy ve středních Čechách a v okolí Prahy, ujede na jedno nabití až 300 km a uveze až 2 000 balíčků standardních velikostí. DPD má v rámci svých dep k dispozici vlastní elektronabíječky, takže pohyb mezi depy by měl fungovat plynule a bez problému. Volvo FH Electric dokáže snížit roční emise CO2 až o 5 tun.

Jako první si slovo vzal John Muldoon, generální ředitel Volvo Group Czech Republic. „Jsme nadšeni, že můžeme do České republiky dodat naše první plně elektrické Volvo FH v barvách DPD. Jsem přesvědčen, že nabízet elektrickou přepravu bez emisí se stává klíčovou konkurenční výhodou. Toto je významný krok směrem k naší vizi udržitelného dopravního systému a jsme hrdí na to, že stojíme v čele této transformace. Věříme, že elektrická nákladní vozidla jsou budoucností dopravy.”

Navázal na něj i generální ředitel DPD Miloš Malaník: „Udržitelná přeprava a s ní spojené zdravější životní prostředí je v DPD stále na prvním místě. Proto i zařazení tohoto vozidla do naší flotily je pro nás i naše zákazníky velmi důležitým milníkem.” Dodal, že další tahače na alternativní paliva, jako je elektřina, bioplyn nebo vodík, postupně nasadí nejen po celé České republice, ale do roku 2040 na ně skupina Geopost přejde ze 100 % i po celé Evropě.

V dílčích krocích to znamená například 100% přechod na alternativní paliva u dálkové přepravy a elektrifikaci všech dodávek v Evropě do roku 2035. Asociace, která e-shop Nakup na Dobro zaštiťuje, může sama ze své zkušenosti potvrdit, že DPD doručuje všechny balíky v režimu 100% uhlíkové neutrality. Zároveň DPD v Praze provozuje dvě cyklodepa, ze kterých obsluhuje širší centrum a v rámci hlavního města také monitoruje ovzduší pomocí 70 dodávek a 20 měřících zařízení na budovách.

Po představení ambiciózních plánů, ze kterých má radost především naše planeta, už DPD oficiálně převzalo klíčky od nového vozidla. Třeba je v následujících týdnech potkáte na cestách i vy! A my věříme, že se i další doručovací společnosti inspirují.


Zdroj: DPD jako první balíkový přepravce v Česku převáží zásilky mezi depy pomocí plně elektrického tahače těžké řady. DPD. Tisková zpráva

Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Od problémů k řešení během 5 týdnu. Vzniknout může i firma

Přejít na článek

Investovat lze společensky odpovědně. Portu spouští Odpovědná portfolia

Přejít na článek