#61 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

3. 4. 2024

Světová média se zajímají o cvrlikání ptáčků, děti zodpovědnější než rodiče a jak led uhýbá internetu.

Z Česka

Jak kvalitně se máme?

Vláda schválila druhou Zprávu o kvalitě života a její udržitelnosti. Ta ukázala, že si v Česku vedeme dobře, třeba v dlouhodobé míře nezaměstnanosti nebo v boji s nepůvodními invazními druhy. Celkové zjištění Zprávy je ale spíše kritické – v hospodářství, sociální rovnosti nebo ochraně ekosystémů.

Tajemství displejů

Podle výzkumu podporovaného Nadací O2 nemají rodiče jasný přehled o chování dětí na internetu. Například do jisté míry podceňují, jak moc děti žijí digitálně. Zároveň si ale děti chrání více než dospělá populace své osobní informace, která je sdílí na internetu ve 13 % případů (děti pouze ve 3 %). I k tomu je vede O2 Chytrá škola.

Z koše na pánev ve velkém stylu

„Díky zero waste je někdy v restauraci redukce odpadu i 80% během tří měsíců. Odpadem nazýváme spoustu věcí, které ale obsahují hodně chuti a nutričních hodnot. U jedné ingredience je i 32 způsobů přípravy.” Každý rok se celosvětově vyhodí až ⅓ vyprodukovaných potravin, recept na zero waste v restauracích popisuje Vojtech Végh.


Ze světa

Jdeme do praxe?

Od právního výboru Evropského parlamentu přišla první zelená novému návrhu zákona o vlivu firem a řešení dopadů na lidská práva a životní prostředí. Pravidla by se měla vztahovat na společnosti z EU i mimo ni s více než 1000 zaměstnanci a obratem 450 milionů eur.

A kolik je vám let?

„Mám vynikající výsledky a spoustu zkušeností. Firma by měla být šťastná, že mě má, ne?“ Ageismus – diskriminace na základě věku – je na trhu práce problémem už dlouho, ale souběh postpandemické ekonomické nejistoty a rychlých technologických změn dopadá na generaci X obzvlášť tvrdě. Jen v USA s ním reálnou zkušenost 9 z 10 lidí.

Led ustupuje připojení

I na tajícím arktickém ledu se dá najít něco pozitivního… tedy alespoň podle některých. Mizející led může překreslit mapu internetových kabelů. Leží na dně oceánu, přenášejí většinu mezinárodního datového provozu a jsou ohroženy útoky lodí v Rudém moři. Proto se chystá 14 500 km dlouhý, zbrusu nový kabel, kterému ledové kry uvolnily místo.


Krátce

💡The Guardian zajímá, jak se mění zvuk přírody ve vašem okolí. Utichlo ranní cvrlikání nebo kvákání žab? Reaguje tak na zprávu, že se populace volně žijících živočichů za méně než 50 let snížila o 69 %.

💡Skupina KB vydala Zprávu o udržitelném podnikání za rok 2023, věnuje se sociální nebo i environmentální udržitelnosti.

💡Nový kurz od ProVeg pro technology a technoložky z potravinářských firem podpoří inovace v rostlinné stravě. Firmy by podle nich měly reagovat na potřeby spotřebitelstva, které upřednostňuje víc a víc bezmasý jídelníček.

💡Evropa bude mít kvůli změně klimatu problém s chmelem. Česko na tom bude relativně nejlépe.

💡Popáleniny patří mezi velmi časné úrazy a v souvislosti s nimi vyhledá lékařskou pomoc každoročně přes 40 tisíc lidí, z toho 8 tisíc dětí. Popálky pomáhají i těm nejmenším a oslavily 10. narozeniny.


Kalendář akcí

8. 4. 2024 Monday’s podcast: Dobro skladem | Fandi mámám

10. 4. 2024 Pomáhejte promyšleně | Nadace VIA


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Bojíte se, jaký bude svět budoucnosti? Cítíte bezmoc, zatímco klimatická krize nabírá obrátek? Šimon, lídr české pobočky organizace Plant-for-the-Planet, má pro vás optimistickou vizi budoucnosti – příběh, který vás nevystraší, ale inspiruje.

NA FILMOVÝ VEČER

​​„Je to víc než film. Je to víc než hra. Je to Krásná hra.​​“ Ponořte se do příběhu inspirovaného Homeless World Cup – světovým pohárem pro lidi bez domova. Ten má sílu změnit životy nejen fotbalistů, ale i formovat postoje k bezdomovectví.

Související

Mladí Češi mají zájem o informace o ekologickém cestování, pojmu zatím nerozumí

Přejít na článek

Masaryčka se připojuje do sítě Lokni. Filtrovaná voda bude na nádraží i v sousední administrativní budově

Přejít na článek

DPDgroup je prvním globálním balíkovým přepravcem s vědecky potvrzenými krátkodobými i dlouhodobými cíli o redukci emisí

Přejít na článek