Kariérko.cz ukazuje mladým možnosti na trhu práce i v oblasti osobního rozvoje

10. 6. 2020

Platforma Kariérko.cz pomáhá studentům i absolventům se rozhodnout, kam v budoucnu profesně směřovat, a inspiruje je, aby aktivně získávali nové zkušenosti a dovednosti. Zakladatelky platformy přináší podrobnosti, jak s platformou efektivně pracovat a jaké novinky na studenty letos čekají.

Kariérko.cz vzniká pod hlavičkou neziskové organizace Institut kariéry a rozvoje, z. s., kterou založily dvě dámy, Kateřina Solmaz a Lucie Mairychová, na základě několikaletých zkušeností s prací s mladými lidmi v rámci vzdělávacích a rozvojových projektů.

Nechtěly jsme budovat další projekt z mnoha. Naším cílem je studentům předávat ucelené informace formou, která je pro ně zajímavá a srozumitelná, a nabízet jim projekty dalších organizací a služby, které jsou pro ně relevantní a ověřené,“ říká jedna ze zakladatelek, Kateřina Solmaz. Na webu i na sociálních sítích projektu Kariérko.cz tak studenti najdou denně několik tipů na smart aplikace, vzdělávací weby, zajímavé profily na sociálních sítích, online i offline workshopy, rozvojové projekty, zahraniční výjezdy a stáže, zkrátka cokoliv, co je rozvíjí, učí nové dovednosti a zvyšuje jejich uplatnitelnost na trhu práce.

Se studenty jsme v kontaktu téměř denně, bavíme se s nimi a zajímá nás jejich názor. Na jaře 2020 jsme zrealizovali kvalitativní průzkum, ze kterého nám vyplynulo, že nejvíce mají studenti obavy z neznámého a z neúspěchu v oblasti výběrového řízení,” poukázala druhá ze zakladatelek, Lucie Mairychová. Proto sdílíme zkušenosti od studentů, kteří již aktivní jsou, abychom ukázali, že opravdu není čeho se bát, a motivovali i ostatní, aby se do aktivit více zapojovali. Snažíme se také studentům pomoci získat nové dovednosti, znalosti, informace, a tím i sebedůvěru, aby se cítili jistěji ohledně vlastní budoucnosti a případného výběrového řízení.

Jak ale studenta namotivovat k nastavení kariérních cílů a jak jej inspirovat v oblasti kariéry a volby budoucí profese, když je to pro něj prozatím velká neznámá?

Platforma je unikátní rozmanitostí obsahu, natáčíme rozhovory a podcasty s lidmi z různých lokalit, profesí a zázemí. Naši hosté v rozhovoru sdílí svůj kariérní a životní příběh – od dětství až po současnost. Ptáme se jich na otázky zaměřené na volbu studia, rodinné zázemí a překážky, se kterými se museli vypořádat, ale i na to, jakou radu by dali studentům, kteří se teď rozhodují.

Tyto kariérní příběhy plní hned několik cílů. Jedním z nich je ukázat studentům, že i aktuálně velmi úspěšný člověk se nacházel v podobné situaci jako oni. Chceme také upozornit na rozmanitost kariérních a životních cest a možností i na konkrétní kroky, které mohou i dnešní žáci a studenti podniknout nebo se jimi inspirovat. Neopomínáme ani témata jako šikana, špatný prospěch, chybějící podpora ze strany rodiny či neúspěch, a ukazujeme příklady, jak se s těmito překážkami dá vypořádat.

V rozhovorech se věnujeme i reálné náplni práce daného hosta a tím reagujeme na potřeby studentů, kteří většinou netuší, jak jejich zvolená profese v reálu vypadá – a po nástupu do praxe bývají v mnoha případech zklamaní.

Informace o náplni práce jednotlivých profesí nenajdou studenti pouze v příbězích, ale i v popisu profesí, kde vždy uvádíme stručné shrnutí toho, co profese obnáší, a dále doporučené vzdělání, orientační plat a dovednosti, které by člověk na dané profesi měl ovládat.

V červnu 2020 spouštíme další aktivitu, a to pracovní listy, které studentům pomohou lépe poznat sami sebe, své talenty, hodnoty, kompetence a charakteristiky.

To vše jsme stihli od října 2019, kdy projekt nejprve vznikl pouze v týmu dvou zakladatelek, které do projektu dobrovolně investují veškerý volný čas, a skupiny dobrovolníků z řad studentů i profesionálů, kteří nám pomáhají natáčet rozhovory a psát články. Vše navíc vzniklo s téměř nulovými náklady. Nyní jsme rozšířili tým na 5 stálých členů a chceme se posunout ještě dál.

Pokud vám platforma Kariérko.cz dává smysl, podpořte ji a šiřte povědomí o projektu dál mezi potenciální finanční partnery i uživatele platformy.


Autorka článku: Lucie Mairychová, Kariérko.cz

Související

Zaměstnanci a udržitelnost: Znají svoji firmu? A co by jí doporučili?

Přejít na článek

Mary’s Meals: Přes sběr batůžků k boji se světovým hladem a nevzdělaností

Přejít na článek

Google v rámci výzvy Google.org Impact Challenge podpoří české projekty zaměřené na digitální inkluzi

Přejít na článek