Ohlédnutí za Cenami SDGs: V roce 2018 byl hostem dánský ministr financí a ambasadoři zasedli k pomyslné Poslední večeři

23. 6. 2022

Poslední červnový den bude poslední možností přihlásit udržitelné projekty s pozitivním dopadem na společnost i planetu do prestižních Cen SDGs 2022. Jako připomínku předešlých ročníků se i dnes ohlédneme do minulosti, tentokrát to bude rok 2018. Jaké projekty před čtyřmi roky zvítězily? Co jim to přineslo? A proč jsme jako symbol zvolili Poslední večeři? 

Druhý ročník Cen SDGs byl vyhlášen v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky 12. června 2018. Galavečer poctil svou návštěvou i ministr financí Dánského království Kristian Jensen, pod jehož resort spadala agenda SDGs v Dánsku.

„Agenda 2030 a SDGs představují společný plán, jak zlepšit podmínky a kvalitu života na naší zemi. Jedná se o ambiciózní plán, který nemohou naplnit jednotlivé vlády samy. Týká se nás všech včetně podnikatelského sektoru, který má potřebné znalosti a kapitál k jejich naplnění. Doporučuji všem firmám, aby začlenily SDGs do své byznys strategie, včetně nefinančního reportingu. Protože právě měření pokroku se stává klíčovým k naplňování stanovených cílů v rámci takto významné agendy,“ řekl při předávání ocenění Kristian Jensen.

Pro kampaň tohoto ročníku si pořádající Asociace společenské odpovědnosti vybrala skutečně netradiční předlohu – Poslední večeři renesančního umělce Leonarda da Vinci. Ke stolu se v kostele Sacre Coeur v Praze a před fotoaparát Pavlíny Saudkové posadili vybraní ambasadoři Cílů udržitelného rozvoje v Česku, kteří rok předtím vystoupili v klipu Česko mění svět. V originálním ztvárnění slavné malby pomáhali zviditelnit globální problémy dnešního světa.

Ústřední postavou kompozice byla 19letá biochemička Karina Movsesjan, která se toho roku umístila v žebříčku talentovaných Čechů Forbes 30 pod 30. Nadějná vědkyně tak znázornila generaci mladých lidí, která tvoří více než 2 miliardy současné populace. Generaci, která má sílu i potřebné nástroje vyřešit největší problémy světa. Fotografie byla následně přenesena na velké malířské plátno, které ručně koloroval Jan Saudek. Výsledný obraz se vydražil na charitativní večeři Forbes Česko ve prospěch Nadačního fondu Be Charity a na pomoc nemocným dětem putovalo 350 tisíc korun.

Hlavní vizuál však znázorňoval ještě jeden aspekt Cen SDGs – partnerství a spolupráci mezi sektory. „Není třeba zdůrazňovat, že globální cíle jsou velmi ambiciózní. Je to ale právě spolupráce napříč sektory, která nám jich umožní dosáhnout. Máme radost, že to ztělesňuje i vizuál Poslední večeře. Osobnosti a organizace napříč obory věnovaly svůj čas a prostředky, aby pomohly upozornit na problémy, které se týkají nás všech,” řekla ředitelka a zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

Ocenění získala Záchranka nebo Protierozní kalkulačka

I v roce 2018 byly projekty oceňovány hned v několika oblastech. V kategorii byznys nejvíce zaujal projekt MIWA (Minimum Waste), který si dal za cíl zbavit celý dodavatelský řetězec obalů a zajistit tak bezodpadovou cestu zboží od výrobce až do prodejny. A to tím, že vyvinul systém obalových znovupoužitelných kapslí. MIWA technologie se od té doby dostala i za hranice Česka, obalové kapsle vybavené chytrou technologií využívají nejen bezobalové obchody ve Švýcarsku, Francii nebo Německu.

Veřejnou sféru ovládla Skutečně zdravá škola. Ta přibližuje žákům zdroje potravin, učí je praktickým dovednostem v kuchyni i na zahradě, podporuje lokální producenty potravin a propojuje místní komunity. Cenu Pro mladé leadery do 30 let dostal Filip Maleňák s aplikací Záchranka, kterou za šest let existence využilo na 100 tisíc lidí nejen u nás, ale i v zahraničí, a stáhly si ji téměř dva miliony Čechů. „Na projektu aplikace Záchranka jsem od počátku spolupracoval se záchranáři a jsem moc rád, že tato smysluplná spolupráce pokračuje,” hodnotil Filip Maleňák v roce 2018.

Cenu odborné poroty si odnesla Protierozní kalkulačka Ministerstva zemědělství ČR poskytující informace o míře erozní ohroženosti a o optimálních řešeních ochrany půdy. Česká rozvojová agentura ocenila projekt SIRIRI Škola hrou ve Středoafrické republice, díky kterému se už do roku 2018 naučilo 35 tisíc dětí číst a psát. Cenu za nejlepší nefinanční reporting získala společnost Siemens.

Vrcholí nominace do SDGs 2022

Inovativní projekty a strategie, které mění svět k lepšímu, se už hlásí i do letošního šestého ročníku. Tento rok přibyde zásadní novinka – unikátní ESG Rating vznikající pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s CEMS / Master in International Management na FPH VŠE. Jedná se o první komplexní srovnání ESG aktivit, strategie a nefinančního reportingu společností v Česku, které by žádnou organizaci nemělo minout.

Příležitost přihlásit se končí ve čtvrtek 30. června. Pokud váháte, nahlédněte do brožury a nechte se inspirovat všemi projekty, které před čtyřmi lety hodnotila odborná porota i veřejnost. Nebo si přečtěte ohlédnutí za historicky prvním ročníkem Cen SDGs 2017.


Autor: Asociace společenské odpovědnosti

Související

Učíme žáky, ne předměty. Inspirace z cesty po Finsku a Estonsku

Přejít na článek

Přidejte se k organizacím, které podporují oznamovatele

Přejít na článek

Díky další redukci hmotnosti PET lahví ušetří společnost Lidl přes 500 tun plastu ročně

Přejít na článek