WOMEN FOR WOMEN již 10 let hradí dětem školní obědy, věnovaná částka přesáhla 307 milionů korun
Ze světa členů
1. 12. 2023
Na začátku to byl projekt pomáhající 370 dětem s rozpočtem necelých 750 tisíc korun. Po deseti letech je z Obědů pro děti obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN (W4W) iniciativa, která rozděluje desítky milionů školákům v celém Česku a vede veřejnou debatu o dostupnosti školního stravování.
Díky projektu Obědy pro děti mají žáci z nízkopříjmových rodin či děti samoživitelů zajištěné obědy ve škole zdarma. „Projekt jsme spustili v roce 2013, tedy rok po založení W4W. Školní oběd tehdy stál maximálně 23 korun, zatímco dnes se pohybuje až kolem 38 korun. Jedná se tedy o výdaje ve výši až 9 tisíc Kč ročně. Stále větší množství rodičů si tuto částku nemůže dovolit,“ popisuje Ivana Tykač, ředitelka a spoluzakladatelka W4W.
Na rostoucích cenách obědů se podepsaly dražší suroviny, v únoru letošního roku byl vládou navíc zvýšen cenový strop pro školní stravování. Jídelny tak mohly zdražit až o 6 korun za jeden oběd. Situace se přirozeně odrazila na rostoucím počtu žádostí do projektu.
„V loňském školním roce díky projektu obědvalo více než 14 tisíc dětí. Celková částka, kterou jsme žáky základních škol v celé České republice podpořili, dosáhla téměř 77 milionů korun. V tomto školním roce již nyní víme, že budeme potřebovat minimálně 93 milionů. Nezvládli bychom to bez štědré podpory firem, institucí i jednotlivců, kterým tímto děkujeme,“ říká Ivana Tykač.
Základní školy mohou podávat žádosti do projektu i během školního roku na webu obedyprodeti.cz. Učitelé a ředitelé většinou reagují na situaci konkrétních žáků nebo na prosby rodičů, kteří se nachází ve finančně obtížné situaci. Jednou z podmínek zapojení do projektu ale je, že rodina se o děti stará a snaží se komplikace řešit.
W4W dlouhodobě upozorňuje, že stravování ve škole není pouhým jídlem. Děti, které se obědů neúčastní, mohou trpět vyloučením z kolektivu, což následně vede k horšímu prospěchu, chování či docházce. Z vlastních dat W4W vyplývá, že u 58 % dětí došlo díky pravidelným obědům ve školní jídelně ke zlepšení školní docházky. U 62 % se zlepšilo chování a zařazení do kolektivu a v prospěchu se polepšilo 31 % dětí. W4W proto podporuje také veřejnou debatu o dostupnosti školního stravování pro všechny děti – bez ohledu na ekonomickou situaci či jiné rozdíly.
Zdroj: WOMEN FOR WOMEN již 10 let hradí dětem školní obědy, věnovaná částka přesáhla 307 milionů korun. W4W. Tisková zpráva
Související
Dům zahraniční spolupráce zabodoval v prestižní marketingové soutěži