#22 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

21. 6. 2023

Možnost připomínek k nové evropské legislativě, vzestup fairtraidové bavlny nebo solární elektrárna ve vesmíru.

Z Česka

Na recepci avatara

Pokročilé technologie, 3D vizualizace, jazykový model ChatGPT a syntéza hlasu – to je AI avatar od XLABu. Společenský agent, který by v budoucnu mohl nahradit recepční nebo průvodce a dokáže reagovat na přirozenou řeč, plnit příkazy i odpovídat na dotazy. A že se začlení do firemní kultury a pomůže s lepší organizací? Samozřejmě! „Představení generativní umělé inteligence jsme vzali jako příležitost využít nové technologie pro něco praktického,“ řekl CEO XLAB Jindřich Trapl.

Jednu odpovědnou kávu, prosím

V loňském roce vzrostly na českém trhu prodeje všech klíčových komodit s etickou certifikací Fairtrade. Nejvíce se u nás opět prodalo kakaa a rostla i káva, každý Čech vypil při přepočtu na šálky kávy loni v průměru téměř 16 espress připravených z férové suroviny. Skokanem roku se stala fairtradová bavlna, prodej poskočil o 205 %. A to všechno navzdory růstu cen, poklesu reálných mezd i vysoké inflaci.

Když děti pomáhají dětem

Oběd ve školce vůbec není samozřejmost, naopak. Pro mnohé rodiče a jejich děti je to nedosažitelný luxus, cena stravného je v mateřinkách oproti základním školám až dvojnásobná. Právě takovým dětem a rodinám pomáhá nový projekt SOS do školky (SOS: svačinka-oběd-svačinka). A zapojily se i samy děti –během jednoho dne skočily 86 746krát přes švihadlo. A za každý skok putovalo 10 Kč na pomoc dětem.


Ze světa

Volání po evropském oběhovém hospodářství

Minulý týden navrhla Evropská komise nová pravidla pro výrobce mobilních telefonů a tabletů – měli by mít povinnost svoje zboží označovat energetickými štítky. Nový návrh přišel ve stejný den, kdy Evropský parlament a Rada schválili opatření, která mají zajistit, aby tato zařízení byla energeticky účinnější, odolnější a snadněji opravitelná, a to na základě návrhu Komise z listopadu 2022 v rámci nařízení EU o ekodesignu.

Gangy součástí politiky

Od atentátu na prezidenta Jovenela Moïse v roce 2021 panují na Haiti nepokoje a gangy ovládly velkou část hlavního města Port-au-Prince, pevně se zakořenily v haitské politice a země je v krizi bez zvolené vlády. OSN dokonce vyzývá k zahraniční intervenci, jen letos bylo při násilnostech páchaných gangy zabito 530 lidí.

Hvězdná elektrárna

Podle Sanjaye Vijendrana, šéfa tříletého výzkumného projektu Solaris z Evropské kosmické agentury, by Evropa mohla mít první solární elektrárnu v kosmu do roku 2040. Speciální druh by šel podle něj umístit na geostacionární oběžnou dráhu. Ty by sluneční záření přeměňovaly na mikrovlny a vysílaly je do pozemních přijímacích stanic. Jediný satelit by vyrobil elektřiny jako náš Temelín. Stojíme před možnou nadějí na uhlíkovou neutralitu?


Krátce

💡 EU a Keňa uzavřely jednání o Dohodě o hospodářském partnerství. Z hlediska udržitelnosti jde o zatím nejambicióznější obchodní dohodu EU s rozvojovou zemí.

💡 Česká centra slaví 30 let a působí ve 26 zemích na 4 kontinentech. Letos lákají na 1700 českých akcí v zahraničí.

💡 Východoněmecký hnědouhelný pás se možná stane místem pro zelenější energii, chystá se výstavba zařízení na skladování větrné a solární energie.

💡 Zničení Kachovské přehrady zasáhlo statisíce lidí, na místě pomáhá i ADRA. Kromě akutní humanitární pomoci se zapojí i do edukace a poskytne informační materiály, jak se chovat po opadnutí vody.


Nezapomeňte: Až do 7. července můžete zasílat připomínky k chystané evropské regulaci a standardizaci reportingu firem stran jejich aktivit v udržitelném podnikání. Máte tak možnost ovlivnit legislativu, která se dotkne tisíců českých firem.


Kalendář akcí

21. 6. 2023 #denNARUBY | DEBRA

22. 6. 2023 Debata Implementace modro-zelené infrastruktury | Ekocentrum Koniklec

22. 6. 2023 Příští stanice svět | Dům zahraniční spolupráce


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Kam jsme se jako společnost posunuli v povědomí o tom co je to sexuální identita? Jakou formu komunikace zvolit k osvětě? A jak propojovat generace a zároveň informovat v oblasti LGBTQ+ menšiny? Téma pro reportérský pořad Českého rozhlasu Zaostřeno.

DOMÁCÍ LETNÍ SCÉNA

Satirická inscenace Zabíjejte popírače klimatických změn už sice měla ve Švandově divadle svoji derniéru, na krátký dokument o jejím vzniku se ale pořád můžete podívat. Čekejte představení černé komedie o síle médií a vyhlídkách na budoucnost.

Související

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem už teď

Přejít na článek

V Zooparku Zájezd snesla vejce kriticky ohrožená želva barmská

Přejít na článek