#31 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

23. 8. 2023

Pravidla pro předcházení střetu zájmů, když se skládá klimatická mozaika, rostlinného mléka teče víc a víc nebo homeopatika do každé nemocnice.

Z Česka

Nový balíček

V současné době trpí trh s ratingy ESG nedostatečnou transparentností a Komise tak navrhuje nařízení, které má zlepšit spolehlivost a transparentnost ratingových činností. Zároveň doplňuje taxonomii EU, přináší nové organizační zásady a jasná pravidla pro předcházení střetu zájmů a snaží se zaručit, aby rámec udržitelného financování fungoval pro společnosti, které chtějí investovat do svého přechodu k udržitelnosti.

Klimatická mozaika

Jak vybudovat povědomí o klimatické změně založené na datech a vzbudit v zaměstnancích přirozený zájem? Klimatická mozaika – původně jako workshop pro vysokoškolské studenty, od roku 2018 už jako nezisková organizace, pomohla ComApu proškolit celý management, 80 lidí z celého světa. „Na začátku, když jsou všechny karty na stole, si člověk může připadat jako uprostřed chaosu. Ale jakmile mezi sebou začne skupina diskutovat, celý obraz se pomalu začíná skládat dohromady.“

Konec podpory panelů

Stát už příští rok nebude proplácet všechny náklady spojené s obnovitelnými zdroji energie. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury začnou na ty solární, vodní a větrné ve fakturách za elektřinu znovu přispívat lidé a firmy. Při běžné spotřebě tří megawatthodin elektřiny za rok česká domácnost odváděla ročně na podporu obnovitelných zdrojů zhruba 1800 korun.


Ze světa

1:0

V neděli večer skončilo Mistrovství světa ve fotbale žen, Španělsko ve finále porazilo Anglii. Nešlo ale jen o sportovní výsledky, mnohá média viděla v oné události zásadní kulturní okamžik a „něco neuvěřitelného“: ženy inspirující ženy a muže výkony, které zároveň staví gender do popředí, rekordní sledovanost a prodeje vstupenek využitelné ke skutečným obchodním možnostem a samozřejmě platy odpovídající lize a talentu.

Není mléko jako mléko. Nebo je?

Od sójového až po bramborové – rozmanitost rostlinného mléka nadále roste a dle předpovědi bude mít jeho trh do roku 2027 hodnotu 74,2 miliardy dolarů. Důraz na fortifikaci i precizní fermentace, to jsou jen jedny z mnoha hlavních trendů. „S rostoucí spotřebitelskou základnou rostou i tržby výrobců a prodejců alternativ. Prodej rostlinných alternativ mléka v Evropě vzrostl mezi lety 2020 a 2022 o 49 %,” uvádí komunikační manažerka ProVeg Česko Eva Hemmerová.

Tradiční: ano, nebo ne?

Světová zdravotnická organizace vyzvala země, aby začlenily tradiční a doplňkovou medicínu do svých národních zdravotnických systémů, a to navzdory značné kritice za podporu praktik, které někteří odborníci považují za pseudovědu. WHO tím reaguje na fakt, že po tradiční medicíně roste poptávka a pro miliony lidí po celém světě je zároveň jedinou možností lékařské péče.


Krátce

💡 Elpida hledá nové dobrovolnice a dobrovolníky, kteří by rádi doučovali děti (nejen) z Ukrajiny, četli dětem ve školce, vyzkoušeli si roli lektora nebo jen pomohli na některé z plánovaných akcí centra.

💡 ČEZ zlepšil rating ESG a posunul se mezi čtvrtinu globálně nejlépe hodnocených energetik, od roku 2019 si polepšil celkem o 9 bodů.

💡 Vzniká nové řemeslo – recyklace a zpracování plastů. Mělo by jít o počátek nové řemeslné výroby, která z plastu udělá stejně vyhledávaný materiál jako dřevo, mramor, měď nebo ocel.

💡 Včelám se na Brumlovce daří dobře. Ze dvou úlů stočila společnost Passerinvest 20 l medu, ten udělá radost nejen spolku seniorů Letokruh.

💡 Zajímá vás, jaká dřevěná díla přihlásili studenti do 11. ročníku oborové soutěže Stavby s vůní dřeva? Podívejte se, jak pracují s přírodním obnovitelným materiálem a vyberte nejlepší stavbu.


Kalendář akcí

24. 8. 2023 Oslava 93. výročí | BUSINESS & PROFESSIONAL WOMEN

2. a 3. 9. 2023 Keramické trhy na Kampě | Sananim


Něco navíc

DO SLUCHÁTEK

Tak jako bývá pod svícnem největší tma, tak se to největší nebezpečí může skrývat za dveřmi našich domovů. Podcast Pod svícnem mapuje prostřednictvím rozhovorů reálné příběhy, v nichž hrají hlavní roli ti největší hrdinové – bývalé oběti domácího násilí. Slovo dostanou i odborníci a aktivně činné osoby.

DO TRAMVAJE

Nebát se udělat vlny. Lamya Essemlali je oceánská aktivistka a ochránkyně přírody. Jako jediná žena vedla v posledních deseti letech různé kampaně organizace Sea Shepherd po celém světě a s cílem ochránit mořské želvy a velryby se nebojí postavit pytlákům a „udělat kolem jejich činnosti vlny”.

Související

EY Podnikatelem roku České republiky se pro rok 2023 stává Sotirios Zavalianis z AKESO holding a.s.

Přejít na článek

Urbanity Campus Tachov se zařadil mezi nejlepší udržitelné projekty v ČR. Bodoval v soutěži na Czech & Slovak Sustainability Summit 2024

Přejít na článek