#33 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

6. 9. 2023

Nezisku chybí ajťáci i hardware, Jordánsko jako průkopník městských oáz, čeští podnikatelé, udělejte místo na poličce, a nadějeplná odpadní voda.

Z Česka

Klíčem jsou zaměstnanci

Cestou ke smysluplným udržitelným KPIs ve firmě jsou kompetence zaměstnanců. Udělejte z nich ambasadory nebo začněte se vzděláváním a půjde to samo. Zatímco lidé z back office se mohou zaměřit na aplikování cirkulárních principů do vybavení kanceláře, oddělení HR se naopak nabízí práce na zlepšení wellbeingu zaměstnanců nebo interní kampaně. A jak na měření cílů?

Hardware pro český nezisk? Chybí

Zastaralé počítače, nedostatek znalostí a zkušeností s digitalizací a využitím technologií, minimální ochrana před bezpečnostními riziky. To všechno vede k tomu, že se rozvoj celého sektoru zpomaluje, ukazuje nový průzkum. „Provozujeme na starém zranitelném železe, jenž absolutně nedostačuje potřebám společnosti,“ potvrdil jeden z respondentů.

ESG, vítr a slunce

Současná výše investic do obnovitelné energie? Nedostatečná. Podle nových zjištění je u nás potřeba investice do roku 2030 až zešestinásobit, aby stačily na dosažení klimatických cílů. Zájem sice roste, dat je ale málo, pomoci může ESG. Komplexní přehled a data energetického hospodářství by se investorům hodila, navíc se díky nim vyhneme greenwashingu a budeme moci verifikovat reporty.


Ze světa

Ekologická oáza

V Jordánsku, mezi uprchlickým táborem a letištěm, byste asi nečekali budoucí hustý les a rozkvetlé keře. Nový počin architektky Deemy Assaf má za cíl snížení okolní teploty. Podobných míst vytvořila pět, jednou dokonce využila bývalou skládku. V polovině století budou teploty v zemi dosahovat 45 stupňů Celsia, tato řešení pomohou lidem horka přežít. Kdo se inspiruje?

Když manželství zaměstnává

Pět soudců nejvyššího hongkongského soudu řeší, zda uznat manželství osob stejného pohlaví uzavřená v zahraničí. Jejich rozhodnutí by mohlo ovlivnit asijská finanční centra od Tokia po Singapur, aby vypracovala inkluzivnější zákony jako lákadlo pro globální talenty, které se nadnárodní společnosti od bank po technologické giganty snaží zaměstnat a udržet.

Odpad odpadem zbytečně

Podle OSN je ve světě jen 11 % vyčištěných odpadních vod znovu použito, a zároveň přibližně polovina nevyčištěných končí v řekách, jezerech nebo mořích. „Odpadní voda je rostoucí zdravotní a environmentální hrozbou a má na svědomí téměř tolik emisí jako letecký průmysl,” píše se v reportu. Přesto by se z ní podle OSN mohl stát zdroj energie pro půl miliardy lidí.


Krátce

💡 Závod o rychlejší a inovativnější těžbu lithia probíhá od Arkansasu po Argentinu. Firmy přicházejí s různými technologiemi, které by doplnily doly na tvrdé horniny a odpařovací rybníky.

💡 Začátkem srpna vzala organizace Dobré víly dětem 60 dětí ze sedmi dětských domovů na dobrodružnou výpravu s Odysseou na její rodný ostrov.

💡 Společnost EY vyhlásila 24. ročník soutěže EY Podnikatel roku. Přihlášky a nominace do soutěže, jejíž je Asociace partnerem, můžete podávat do 20. října 2023.

💡 Nákladní lodě s větrným pohonem. Na moře vyplouvá první loď s velkými křídlovými plachtami, které mají přinést průměrnou úsporu paliva až 30 %.

💡 Na 1. října připadne Mezinárodní den seniorů, běží sbírka na chlebíčky nebo DJ – chystá se opět (Ne)tančírna pro všechny generace.


Kalendář akcí

9. 9. 2023 Dobročinný pop-up pro Žebřík | Moment

11. 9. 2023 Zářijová výzva Do práce na kole | AutoMat


Něco navíc

🚋 DO TRAMVAJE

Čína se potýká s genderovou krizí. V zemi je obrovský přebytek mužů, přibližně 722 milionů oproti 690 milionům žen. Je to z velké části způsobeno selektivními potraty podle pohlaví, které souvisejí s čínskou politikou jednoho dítěte, jež skončila v roce 2015. I teď ale u mnoha lidí přetrvává přesvědčení, že chlapci mají větší hodnotu než dívky. Přečtěte si jejich příběhy.

🎧 DO SLUCHÁTEK

Jak se mění globální hledání talentů v oblasti ESG? Co kandidáti u zaměstnavatelů hledají? Poslechněte si novou epizodu podcastu ESG Insider. Náboráři vidí po několika letech silného rozmachu menší pauzu. „Je šokující vidět rozdíl v úrovni konverzace o udržitelnosti u našich evropských a asijsko-pacifických klientů ve srovnání s našimi klienty v USA.”

Související