#39 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

18. 10. 2023

Jak růžový říjen edukuje, uhlíková neutralita a jak jí rozumíme, poloviční naděje pro Kolumbijce nebo direktiva pro zelené dluhopisy.

Z Česka

Říjen do růžova, prosím

Rakovina prsu je nejčastější rakovinou u žen, ročně se s ní potká 7 000 z nich. Proto Nadace Kooperativy během října převléká komunikaci na jeden měsíc do růžové. Snaží se tak předat zaměstnancům, klientům a široké veřejnosti maximum informací o podstatě prevence. A se svým příběhem se pro dobro kampaně svěřily i dvě ženy.

Používáme. Ale rozumíme?

Uhlíková neutralita – pojem skloňovaný ve všech pádech. Co ale opravdu znamená? Cíl uhlíkové neutrality stanovila Pařížská dohoda podepsaná 195 zeměmi světa včetně EU. Jsou to poněkud odvážné cíle, které se výrazně promítly do právní regulace víceméně veškerých aktivit v rámci EU, a to hlavně v předpisech vztahujících se k problematice ESG.

První krok ke zdraví

„Každý se někdy ocitl v situaci, kdy nevěděl, jak dál.” K dnešnímu dni se ve finanční nouzi nachází 30 % domácností, domácí násilí zažívá 20 % Češek a Čechů a s komplikacemi v práci se potýká každý čtvrtý Čech. Řešit tyto problémy vyžaduje psychickou rovnováhu, a právě na podporu nejen těchto lidí vznikl projekt W4W: První krok.


Ze světa

Zelené dluhopisy konečně „ofiko”

Evropský parlament přijal dobrovolný standard pro použití označení evropský zelený dluhopis. Jde o první standard takového druhu na světě. Investorům umožní nasměrovat prostředky do udržitelnějších technologií a podniků. Nejplodnějším emisním regionem je Evropa, kde bylo v roce 2020 vydáno 51 % celosvětového objemu zelených dluhopisů.

Poloviční naděje

Kolumbijská vláda a povstalecká skupina FARC-EMC podepsaly tříměsíční příměří a oficiálně zahájily mírové rozhovory. Pro místní je zásadní především zastavení útoků na civilisty a vytvoření skupiny, která bude příměří monitorovat a jejíž součástí by mohli být i pracovníci OSN. Analytici se ale shodují, že kvůli rozříštěnosti skupiny se příměří nemusí některé venkovské komunity dočkat.

COP28 se blíží

Ministři pro klima zemí EU v pondělí schválili vyjednávací pozici pro letošní summit OSN o klimatu COP28. Dohodli se, že budou prosazovat celosvětově první dohodu o snižování emisí CO2 z fosilních paliv a postupném ukončení jejich neomezeného využívání. Summit začíná za několik týdnů.


Krátce

💡 Třináctý říjen 2022. To je ten den, kdy se nadšenci i odborníci na udržitelnost a péči o planetu sešli v sále Národního muzea. Zavzpomínejte na Global Goals Summit

💡 Univerzita Karlova nabízí od září ve všech menzách jedno veganské jídlo denně jako součást udržitelného přístupu. Začátek semestru mohlo studentstvo oslavit speciální nabídkou.

💡 Nadace Neuron ocenila špičky české vědy. Nejvyšší cenu získal František Švec, jeho objevy proměnily chemickou analýzu.

💡 Odvětví umělé inteligence by mohlo do roku 2027 spotřebovávat tolik energie jako země velikosti Nizozemska. S ohledem na loňskou spotřebu elektřiny v Česku je odhad spotřeby odvětví AI více než dvojnásobný.


Kalendář akcí

20. 10. 2023 SWAP a OPERA vás dožene | Swap Prague

23. 10. 2023 Co hýbe turbínou českého byznysu? | BPWCR


Něco navíc

PODZIMNÍ ČETBA

Pro introverty – jak to udělat, aby networking nebyl stresující? Přijdete na akci a zjistíte, že se tam všichni očividně už znají. A pak se podíváte pozorněji a spatříte kolegy, kteří si zaujatě čtou letáky nebo e-maily. Podle analýzy The Economist se možná cítí stejně jako vy.

DO SLUCHÁTEK

Dnes nedoporučíme jen jeden díl, ale celý pořad – Envirocast. Poslechněte si o tom, jak nenaletět prodejcům fotovoltaiky, jestli dává smysl větrná elektrárna pro rodinný dům, co je to vlastně ta podniková ekologie nebo jak skutečně navrhovat produkty udržitelně.

Související

Ohlédnutí za rokem 2022: Mezinárodní konference, šestimetrový dinosaurus, miliony dobra. A co nás čeká letos?

Přejít na článek

Společensky odpovědné investování: Jak k němu investoři přistupují?

Přejít na článek