#44 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

29. 11. 2023

Giving Tuesday se pomalu loučí, český vynález na Oxfordu, plodnost jako firemní benefit a zelená kuchyně z Nairobi.

Z Česka

Dobrý rekord

Včerejšek patřil slavnému Giving Tuesday. Štědré úterý, které se těší zájmu více než 100 zemí světa už od roku 2012, bylo v Česku v mnohém rekordní. Na webu se registrovalo přes 395 výzev i dobrých skutků, sociální sítě téměř padaly pod sdílením a z předběžných výsledků je jasné, že i finanční částka pro organizace bude rekordní.

Přírodě se nedostává

Dva mokřady, dvě oázy přírody v betonové poušti na okraji Prahy. První leží v lokalitě zvané Na Beránku poblíž stejnojmenného sídliště, ze všech stran sevřený asfaltovými pásy silnic. Druhý se nachází opodál, mezi poli nedaleko Cholupic. Letošní rok se však pro dva mokřady v péči Ekocentra Koniklec nevyvíjí dobře.

Detekce metanu z Oxfordu

Pro člověka je prakticky nemožné odhalit včas a spolehlivě emise metanu. Ale umělá inteligence to dokáže. A pomáhá jí český vědec Vít Růžička pracující na Oxfordu. Vyvíjí nástroj, který by mohl klimatu planety pomoci víc než mnoho drastických opatření. Velmi přesně a navíc včas odhalit továrny, které porušují pravidla.


Ze světa

Plán plánů

Komisařka EU pro energetiku oznámila akční plán, který má v souvislosti s urychlením přechodu na novou energetiku zrekonstruovat 40 let starou elektrickou infrastrukturu tak, aby splňovala nové požadavky na energii z obnovitelných zdrojů. Na elektrifikaci dopravy, větrné elektrárny na moři a soláry se můžeme těšit.

Inovativní benefity

Některé švýcarské společnosti začaly ženám hradit náklady na zmrazení vajíček. Někteří CEOs to vidí jako „klíčovou součást podpory lepší rovnováhy mezi kariérou a osobním životem, cílem je přispět k inkluzivnějšímu a rozmanitějšímu pracovního prostředí.“ Bez rizik se to neobejde, ani bez strachu z přílišného zásahu zaměstnavatele do soukromí.

A budou změny vidět?

COP28 začne už zítra, hlavní náplní třináctidenního summitu bude omezování fosilních paliv a emisí uhlíku. Ostré debaty se povedou také o mezinárodním financování, které má pomoci zemím přizpůsobit se změně klimatu. Neslyšeli jsme to už někdy? V čem se vlastně lišil COP27?


Krátce

💡Nadace Pro půdu spustila sbírku na nákup pozemků pro začínající zemědělskou rodinu Raisových, která chce rozšířit svou farmu a hospodařit šetrně k půdě a krajině.

💡Pražské Hlavní nádraží i park před čeká proměna, dominovat rekonstrukci bude dřevo i vodní prvky.

💡Krajně pravicová strana, která zvítězila v nizozemských volbách, chce opustit veškeré úsilí o zastavení změny klimatu. Alespoň podle svého předvolebního programu.

💡S jakými výzvami se potýkají neziskové organizace? Živá diskuse, inspirativní příběhy a cenné poznatky pro více než 100 zástupců, to bylo Velké setkání neziskovek 2023.


Kalendář akcí

2. 12. 2023 Mikuláš a zlobidla | Zoopark Zájezd

6. 12. 2023 Konference RUP 2023: Cirkulární ekonomika | CIRAA


Něco navíc

NA CESTU DO PRÁCE

Když se 4 miliony obyvatel Nairobi chystají ke spánku, tým mužů a žen popřeje svým rodinám dobrou noc a zamíří do budovy na okraji průmyslové čtvrti města. Právě zde ožívá největší zelená kuchyně v Africe – udržitelná energetická infrastruktura „giga-kuchyně“. Poznejte příběh místních…

DO SLUCHÁTEK

Jak budou vypadat české železniční tratě v roce 2050 a jaké vlaky po nich budou jezdit? V rozhovoru v podcastu 2050 o tom mluví Jiří Pavel, ředitel odboru strategie ve Správě železnic. Povídá i o plánovaných vysokorychlostních tratích i novém konceptu hromadné dopravy v Evropě.

Související

Balíček opatření v oblasti udržitelného financování do roku 2023

Přejít na článek

Inspirace z Mnichova: Zástupci Cykloměst Do práce na kole vyrazili na exkurzi o udržitelné mobilitě

Přejít na článek