#45 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

6. 12. 2023

Posílání kilowattů je za rohem, ověřená ekologie dostává zelenou, rekordní Štědré úterý a obědy pro děti ku prospěchu i školní docházce.

Z Česka

Už můžeme sdílet kilowatty?

Poslanci na začátku měsíce schválili novelu energetického zákona a MŽP už připravilo dotační výzvu pro vznik energetických komunit. Stát na to vyčlenil 98 milionů korun, vyrobené kilowatty si mezi sebou budou moci posílat domácnosti, obce nebo malé a střední podniky.

Energie i kamarádi z jídelny

V roce 2013 stál školní oběd maximálně 23 Kč, dnes je až o 15 Kč dražší, roční výdaje se tak rodinám zvednou až na 9 000 Kč ročně pro jedno dítě. Oběd ve škole není jen o jídle, u 58 % dětí došlo díky pravidelným obědům ke zlepšení školní docházky, v prospěchu se polepšilo 31 % dětí. Říkají to aktuální data projektu Obědy pro děti, který slaví 10 let.

Ověřená ekologie dostává zelenou

Ekologicky šetrný, environmental friendly… EU připravuje směrnici o zdůvodňování a sdělování výslovných environmentálních tvrzení (tzv. green claims). Má posílit ochranu spotřebitele a nastolit přísnější požadavky pro podnikatele, kteří tvrdí nebo chtějí tvrdit, že jejich produkty jsou ekologické. Jak vypadají konkrétní návrhy? A jaké se chystají sankce?


Ze světa

Cukrová třtina a letectví

Poprvé v historii přeletělo komerční letadlo Atlantský oceán bez použití fosilních paliv, testovací let z Londýna do New Yorku využil 100% biopalivo vyrobené z odpadních tuků a rostlinných cukrů. Budoucnost letectví? To se zatím neví, odpadní biomasa nestačí a pro pěstování surovin pro výrobu jsou potřeba miliony hektarů půdy.

Společně na hranicích?

Schůzky každý měsíc, kontroly na některých vnějších hranicích, setkávání odborníků na migrační a azylovou politiku. To je nově vzniklá společná pracovní platforma pro řešení nelegální migrace zemí Visegrádské skupiny, Německa a Rakouska. Podle Víta Rakušana je důležité mít na své straně Německo a Rakousko i kvůli jednání o migrační reformě na unijní úrovni.

Kdo přispívá, kdo dostává?

Na letošním COP28 byla oznámena dohoda o zahájení činnosti Fondu ztrát a škod a 18 zemí do něj přislíbilo peníze. Otázkou konference ale zůstává Indie a Čína. Čína je největším emitentem skleníkových plynů na světě, Indie je na třetím místě. Obě země ale tvrdí, že i na ně klimatická změna tvrdě dopadá a samy budou potřebovat finanční podporu.


Krátce

💡Letošní Giving Tuesday bylo rekordní. Darovala se 20metrová hromada knih, 2 851 mobilních telefonů, 4,2 tuny potravin a oblečení a spoustu dalšího.

💡Pro kávu a lokální catering na Kraj! Bistro Teamcaffe slaví čtyři měsíce na krajském úřadě a každé jejich zrnko kávy pomáhá.

💡Na Novém Zélandu se protestuje proti novým nařízením vlády, které mají zmařit 180 let pokroku původního obyvatelstva Maorů. Změny se dotknou používání maorského jazyka nebo specializovaného zdravotního systému.

💡V Nadačním Fondu Seňorina spustili dárcovskou sbírku na podporu kvalitní péče o lidi s Alzheimerovou nemocí a Centra Seňorina.

💡Nezapomínejme na mikroby, zní mezi některými odborníky na klimatickou změnu. Částečně ji podle nich mohou způsobovat, ale i přispět k řešení.


Kalendář akcí

7. 12. 2023 Města Norsko # Česko: Jak na participaci? | NSZM ČR

8. 12. 2023 Ženy na křižovatce | BPWCR


Něco navíc

NA CESTU DO PRÁCE

Britská polární loď Sira Davida Attenborougha se setkala tváří v tvář s největším ledovcem na světě – A23a. Vědci na palubě výzkumného plavidla tak viděli zblízka jeden ze skutečných divů přírody s rozlohou 3 900 km². A díky BBC se k nim můžeme přidat…

DO SLUCHÁTEK

Česko zavedlo nový pojem whistleblowing, málokdo mu ale rozumí a někdy si ho lidé pletou s udavačstvím. Zavádí primárně zaměstnavatelům nové povinnosti a zvykat si budeme muset i na pojem whistleblower. Co si pod ním představit? A jak se whistleblowing propisuje do praxe?

Související

Nadace OSF již podeváté ocení nejlepší nekomerční aplikace postavené na otevřených datech. Neváhejte se přihlásit!

Přejít na článek