#50 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

17. 1. 2024

Fotovoltaika na každé druhé české střeše, čokoláda jako nedostatkové zboží a cirkulární ekonomika se ptá.

Z Česka

Solární panely do každé rodiny

Za minulý rok se u nás postavilo na 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren, celkem jich vzniklo skoro 83 tisíc. Objevují se především na střechách rodinných domů, připojovat se ale začínají i velké firemní elektrárny a první solární parky. Paradoxem je, že kvůli konkurenčnímu boji mají kvalitnější dodavatelé problém sehnat zákazníky.

Zpět do dobrých skutků

Ještě krátké ohlédnutí za Giving Tuesday: ČEPS uspořádal už třetí ročník charitativní akce Štědré dny ČEPS. Zaměstnanci hlasovali o tom, které tři vybrané neziskové organizace získají dar ve výši 150 000 Kč. Štěstí se usmálo na organizaci Zdravotní klaun, Centrum LOCIKA a organizaci DEBRA ČR.

Cirkulární ekonomika a jak na ni

MPO mapuje cirkulární ekonomiku. Sestavilo dotazník, jehož cílem je pomoci firmám nastartovat a prohloubit procesy, které jim umožní efektivnější využívání existujících zdrojů a povede k vyšší environmentální, ale i finanční udržitelnosti. A to hlavně pro malé a střední podniky. Máte také co říct?


Ze světa

Čokoláda jen pro vybrané

Kvůli klimatické změně přicházíme o cukr (a do budoucna levné sladkosti). Ceny cukru jako komodity jsou totiž nejvyšší za posledních 13 let a může za to hlavně rozsáhlé sucho v Indii a Thajsku. A není to jen o sladkém, globální oteplování omezí pěstování rýže v současných objemech a produkce kukuřice by se mohla do roku 2030 propadnout o 24 %.

Komáři už nejsou hrozbou

Průlom v boji s malárií – to je podle WHO udělení certifikátu Cabo Verde jako oblasti bez výskytu malárie. Řadí se tak po bok 43 zemí světa, ale jen dvou z afrického kontinentu. Nemocnice vybudované pro eliminaci malárie budou využity v boji proti dalším nemocem přenášeným komáry, třeba jako je horečka dengue.

Co může udržitelnost čekat?

Rok velkých odhalení, rok elektra, rok spravedlnosti. Tak si myslíme, že by letošek mohl z pohledu udržitelnosti vypadat, a nejsme sami. Minimálně vzhledem k první dohodě svého druhu na konferenci COP28 o odklonu od využívání fosilních paliv a nadcházejícím legislativním změnám může být přelomovým. Jaké trendy rok 2024 přinese?


Krátce

💡Nová slovenská vláda si posvítila na veřejnoprávní média a navrhla RTVS snížit státní příspěvek o celou třetinu. Proti těmto krokům se ozvalo šest mezinárodních organizací s tím, že navrhovaná opatření nejsou v souladu se základními standardy EU i Rady Evropy.

💡„Mongolská divoká příroda je v krizi.” Úspěch v podobě zvyšující se populace koně Převalského zastiňuje vymírání většiny ostatních divokých zvířat. Může za to sucho, kruté zimy a zábor půdy pro pastvu hospodářských zvířat.

💡Celý prosinec běžela na Jihočeské univerzitě Nejkrásnější vánoční veřejná výzva. Zástupci univerzity pak předali dárky babičkám a dědečkům v domovech pro seniory.

💡Droga, která sužuje USA, už dorazila i do Evropy. Fentanyl je stokrát účinnější než heroin a podle národního protidrogového koordinátora je třeba posílit síť nízkoprahových center napojených na substituční centra.


Kalendář akcí

25. 1. 2024 Equality Means Business | BPWCR

21. 3. 2024 Global Goals Summit 2024


Něco navíc

NA ZIMNÍ VEČERY

V unikátním vědeckém experimentu o vlivu stravy na lidské tělo změní identická dvojčata na osm týdnů životní styl a začnoujíst jinak. Jeden z nich se vydá na cestu veganskou, druhý z nich se stravuje běžnými potravinami bez omezení. Kdo bude na konci zdravější?

DO SLUCHÁTEK

Česká města patří na přední příčky ve srovnání hromadné dopravy co se týče její kvality a ceny, ale do značné míry těží v tomto směru z toho, co bylo postaveno v minulosti. O moderní a udržitelné dopravě ve městech mluví v podcastu 2050architekt a urbanista Peter Bednár.

Související

Společný boj soukromého a neziskového sektoru za ochranu životního prostředí v Kambodži

Přejít na článek