#52 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG

Newsletter

31. 1. 2024

Když to i bez inspekce funguje, kdo zaplatí mikroplasty, nový školicí vesmír a moudří rostlinní rodiče.

Z Česka

Když se učí jinak

Otevřenost, spolupráce, autonomie a důraz na wellbeing žáků i učitelů – tak hodnotí finský a estonský vzdělávací systém zástupkyně Eduzměny, které se s dalšími odborníky do tamních škol vydaly. „Překvapila nás absence školní inspekce v podobě, jak ji známe od nás. Není tu nikdo, kdo by dohlížel, kontroloval, a přesto to funguje,“ popisuje jedna z nich.

Rostliny už na nic nečekají…

Čeští vědci stojí za dalším průlomovým objevem – popsali, že rostliny se mohou přizpůsobit klimatickým změnám díky mezigenerační paměti. „Připraví potomky na podmínky, jaké mohou očekávat v průběhu života. Tato adaptace je zvlášť pozoruhodná, protože nepotřebuje žádné změny v DNA a je tudíž výrazně rychlejší,“ uvedl jeden z autorů.

Úmluva se nekoná

Minulý týden Senát velmi těsně smetl ze stolu ratifikaci Istanbulské úmluvy. Podle odpůrců je nadbytečná, s genderovou ideologií a staví ženy proti mužům. Podle zastánců naopak představuje závazek, že ČR služby pro potřebné zajistí a násilí je nepřijatelné. A podle zmocněnkyně pro lidská práva by mělo Česko znovu co nejdříve k ratifikaci přistoupit.


Ze světa

Myslíme na svoje zdraví

Nároky spotřebitelů z celého světa na zdravé potraviny a nápoje se po pandemii zvýšily, až 74 % lidí chce potraviny deklarující zdravotní přínos. A vliv na vnímání vlastního zdraví mají i geopolitické krize, 2 lidé z 5 se obávají, že nebudou mít přístup k potravinám, jsou nuceni k uvážlivějšímu chování a konzumaci – znáte trend „food hacks“ na sociálních sítích?

Kdo neuklízí, platí

Evropská unie by ráda donutila kosmetické firmy platit za znečištění mikroplasty.Předkládá další pravidla založená na premise znečišťovatel platí a navrhuje, aby společnosti uhradily 80 % dodatečných nákladů na čištění odpadních vod. Na formální přijetí návrhu se čeká.

Sejdeme se v metaverzu

Pro miliony pracovníků, přestěhovaných během pandemie z kanceláří na gauče, se videohovory staly rutinou a v mnoha firmách stále přetrvávají. Vyřešit odtržení týmů má virtuální realita. A nejen pro práci, podle PwC se lidé na školení ve virtuální realitě naučili za čtvrtinu času oproti těm v učebně a za polovinu času oproti online kurzu.


Krátce

💡Jak využít ovčí vlnu, která je většinou považována za vedlejší produkt chovu ovcí? Třeba pod květiny místo netkané geotextilie jako mnohem ekologičtější řešení nebo jako izolace stromků. A věděli jste, že je i plně kompostovatelná?

💡V roce 2022 vyvezla EU mimo své hranice 32,1 milionu tun odpadu. Ve srovnání s rokem 2021 se jednalo o 3% pokles.

💡Velkého bílého známe, ale jak vypadá malý bílý? Vědci zatím nikdy nepozorovali ve volné přírodě novorozeného žraloka bílého, rodí se daleko od zalidněných pláží. Teď se to ale podařilo kalifornským biologům.

💡Česko má první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí – PORT. ProFem zde nabízí krizovou pomoc, krizový byt, ale i sociální nebo právní poradenství.

💡Skupina ČEZ se zařadila mezi asi tisícovku společností z celého světa, které budou hodnotit dopady svého podnikání na životní prostředí, krajinu, ekosystémy a biologickou rozmanitost.


Kalendář akcí

2. 2. 2024 Vstup pro děti za korunu | Zoopark Zájezd

21. 3. 2024 Global Goals Summit 2024


Něco navíc

INSPIRACE Z REKLAMY

Proč je spojení sexuálního života a diagnózy rakovina tabu? Na to se ptá nová reklamní kampaň organizace GIRLvsCANCER a kreativní agentury BHH. Provokativní a v mnohém inspirativní kampaň překonává hranice a zabývá se významným (ale zřídka diskutovaným) problémem lidí, kteří žijí s rakovinou i po ní – sexuální život i sexuální dysfunkce.

NA CESTU DO PRÁCE

Co dokáže udělat jeden africký farmář s klimatickou krizí? Voxpot píše o Yacoubovi Sawadogo z afrického Burkina Faso, který se sice nikdy nenaučil číst ani psát, ale je známý napříč světem. Použil starodávnou techniku výsadby plodin zvanou zaï, kterou lehce přizpůsobil nynějším extrémně nevhodným podmínkám. A v ničivém suchu dal život lesu.

Související

Vychází nová kniha Petra Daniše Klima je příležitost

Přejít na článek

Soutěž ShopRoku zná své vítěze. Cenu Udržitelného e-shopu získalo Nakup na Dobro

Přejít na článek