Ze světa členů
Data mění svět i k lepšímu. Jak využít technologie a pomoci?
15. 8. 2023
Až 2,7 miliardy lidí nemají přístup k internetu. To je asi 36 procent světové populace a 96 procent z nich žije v rozvojových zemích. Právě tam ale mnohdy ty nejmodernější technologie pomáhají – zachraňují životy, vzdělávají, chrání přírodu. Nechte se ohromit několika světovými, ale i českými projekty, které si soustavu jedniček a nul podmanily pro dobrou věc.
Aby se urodilo
V africkém Nigeru změna klimatu válcuje zemědělskou půdu. Úroda je slabší a slabší, zásoby se tenčí. Pomohl sběr a analýza dat. Snímky s vysokým prostorovým rozlišením poskytly přesný obraz o tom, jak si vedly jednotlivé zemědělské oblasti a umožnily tak identifikovat zemědělce s největší úrodou. Pak už stačilo se za nimi vypravit, poznat jejich zemědělské postupy a jednoduše pochopit, proč jsou nejúspěšnější a o nové poznatky se podělit s jejich kolegy.
V nejstarší gruzínské chráněné oblasti Lagodekhi, rozsáhlém území proslulém rozmanitými klimatickými zónami a biodiverzitou, ohrožuje změna klimatu celý ekosystém. Aby lépe porozuměli tomu, co se v parku děje a jak ničivým změnám zabránit, dostali tamní strážci nástroje pro prostorové monitorování. Přímo jejich telefony nebo tablety pak v reálném čase hlásí jakékoli podezřelé známky onemocnění a napadení rostlin.
Somálský region je jedním z nejvyprahlejších regionů Etiopie. Právě zde využívá společnost LIAZ svůj vynález – bezpilotní helikoptéru pro letecký geofyzikální průzkum v kombinaci s technologií satelitního zpracování dat. A ta nachází nejen hlubinné vodní kapsy, ale i množství povrchových zdrojů pitné vody. Vrací do pouště život. „Po prvotní analýze satelitních snímků následuje letecká geofyzika a pak už přichází průzkumné vrty. Letecký průzkum ušetří mnoho času, trvá jen několik měsíců, oproti klasickým metodám na několik let.” Podobně pomáhá i technologie S.A.W.E.R. z pera Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. Ta dokáže vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. Oba tyto projekty navíc získaly minulý rok prestižní Cenu SDGs.
Digitalizace proti přírodním živlům
Už od roku 2015 se Malawi snaží vypořádat s následky ničivých záplav. Není to ale jednoduché, místní si totiž od přírodních katastrof neodpočinou, však i letos zemi postihla tropická bouře. Napříč zemí je proto nainstalováno 37 míst pro sběr dat o vodních tocích, která budou fungovat jako hydrologické senzory a posilovat schopnost předpovídat povodně.
V Indonésii jsou každoročně desítky tisíc lidí vysídleny, také kvůli povodním. Přírodní a uměle vytvořená jezera mohou záplavy zmírnit tím, že zachytí přebytečné srážky. Neřízený růst měst v jejich okolí, tedy vyšší znečištění a sedimentace, ale jezera poškozují. Indonéská vláda proto vytvořila takzvané „kolektivní mapování”, které zachycuje stav více než 200 jezer v oblasti a pomáhá určit, jaká údržba je nutná a kde je potřeba opraváře!
Data jako obhájci rovnosti
V Mexiku se 34 procent žen setkalo za svůj život s nějakou formou sexuálního násilí. Na veřejnosti. Proto datoví analytici propojili statistiky kriminality, popisy útoků a satelitní snímky. A výsledek? Seznam rozdílů mezi bezpečnými a nebezpečnými veřejnými prostranstvími promítnutý do detailních map. To pomohlo mexické vládě vypracovat strategie na změnu svých ulic a náměstí. Snad bude realita opravdu úspěšná.
Spousta íránských žen podniká. Mnoho z nich ale nemá dostatečné dovednosti nebo vzdělání na to, aby svoje podnikání rozvíjely, nebo se dokonce prosadily na globálním trhu. Proto United Nations Development Programme (UNDP) vytvořil iniciativu, která má ženám pomoci rozvíjet digitální dovednosti potřebné k založení, udržení a rozšíření jejich podnikání. Ať už pěstují fíky nebo tkají koberce, učí se o řízení značky, digitální gramotnosti a marketingu.
Věci veřejné v novém
Datové soubory mnohokrát usnadňují těm nejmenším regionálním úřadům tvorbu nových nařízení nebo vyhlášek. A inspirativní příklady přicházejí z celého světa. V Moldavsku vláda spolupracovala s partnery ze soukromého sektoru na vytvoření informačního panelu pro mobilitu uprchlíků, aby mohla lépe reagovat na příliv uprchlíků po ruské invazi na Ukrajinu. V Ekvádoru přijalo město Quito řadu městských iniciativ založených na datech, které vylepšily jízdní řády autobusových linek nebo zvýšily bezpečnost silničního provozu.
V Česku podobně funguje řízení dobrovolnictví. „Čeští dobrovolníci ročně odpracují 45 milionů hodin, přitom jim chybí jednoduchá možnost zapojení. Proto vznikla aplikace OnSinch – all-in-one nástroj pro řízení projektů a dobrovolníků – a portál Vlna pomoci, který digitalizuje dobrovolnictví,” popisuje jeho spoluzakladatel David Suslik.
New York zase rozděloval miliony pomocí české online platformy pro participaci. Zapojilo se na 29 newyorských čtvrtí a prostřednictvím české platformy Decision 21 hlasovali občané starší 11 let o tom, jaké místní projekty by měly dostat šanci a vylepšit životní prostředí jejich městské části. „Participativní rozpočet umožňuje místním zapojit se do svých komunit a rozhodovat o tom, jak vynaložit veřejné dolary na posílení našich čtvrtí,” zmínila ve svém projevu předsedkyně newyorské městské rady Adrienne Adams.
Vybrali jsme jen střípky inspirace, které ukazují, že i trochu složitější excelovské tabulky převedené do datových souborů dokážou v těch nejzapadlejších koutech světa pomáhat celým rodinám. A co když ty střípky společně slepíme?
Autor: Asociace společenské odpovědnosti
Související
Ze světa členů
25 let v POHODĚ – organizace POHODA oslavila čtvrt století na náměstí Brumlovka
Newsletter