#51 FRESH ZE SVĚTA UDRŽITELNOSTI A ESG
Newsletter
24. 1. 2024
Dnes o inovacích. Inovacích ve světě zvířat a genetiky, inovacích ve světě zemědělství, inovacích v péči o zdraví lidské duše.
Z Česka
Tak jak si v té rovnosti vedeme?
Co se týká rovných práv žen a mužů, je na tom Česko skoro nejhůř z Evropy. Ukazuje to Index genderové rovnosti Evropské unie i žebříček Světového ekonomického fóra. Velké rozdíly jsou ve výdělcích, a to i na stejných pracovních pozicích. Muži u nás průměrně berou za stejnou práci o 12 % víc než ženy, a rozdíly jsou i na tabulkových pozicích.
Geny zachraňují živočichy
Genetické sledování živých organismů by mohlo s ohledem na klimatickou změnu přispět k ochraně biologické rozmanitosti, říkají čeští vědci. Monitoringů je ale málo, v Evropě se různorodost nedostatečně sleduje na jihovýchodě. „Přitom právě tam se nacházejí krajní klimatické podmínky pro velký počet druhů,“ uvedla spoluautorka Barbora Rolečková.
Hlavně, aby si řekli o pomoc
Asistenční program DOBROKRUH se bude v letošním prvním čtvrtletí věnovat boji proti domácímu násilí. Chystá se na podporu zaměstnanců partnerských firem i široké veřejnosti v přístupu k psychologické, právní, finanční nebo třeba sociální pomoci. „Často se setkáváme s tím, že se oběti domácího násilí bojí pomoc vyhledat nebo se stydí.”
Ze světa
Primární plasty (teď) vedou
Recyklovat plast se aktuálně nevyplatí, může za to přebytek petrochemikálií z Číny a USA, který dělá nový plast mnohem levnější. V USA cena HDPE, běžného plastu používaného v produktech jako tuby na šampon, hračky a plastové sáčky, klesla loni na 943 dolarů za tunu z 1674 dolarů v roce 2021. A to je jen jeden příklad…
Co patří do S?
Jak může firma řídit své vztahy se zaměstnanci, společností, ve které působí, a politickým prostředím? Nové ESRS standardy definují přesné oblasti pro povinné reportování, a social je velmi obsáhlý. Ve čtyřech dílčích skupinách se zaměřuje na vlastní pracovní sílu, pracovníky v hodnotovém řetězci, ovlivněné komunity a spotřebitele a koncové uživatele.
Udržitelnější. Nebo nakonec ne?
Ovoce a zelenina ze zahrádek ve městech nebo z městských farem produkuje víc emisí uhlíku než konvenčně pěstované potraviny, stopa je v průměru 6x vyšší. Co ale za emise především může? „Materiály použité k výstavbě infrastruktury, farmy totiž obvykle fungují maximálně deset let.” Tak co je nakonec lepší volbou?
Krátce
💡Vestibul stanice metra Můstek nově porostlo třicet rostlin. Zasazené jsou do netradičního skleníku. Záměrem díla je nejen zaujmout cestující, ale hlavně otestovat funkčnost samoudržovacího systému.
💡BILLA dosahuje dalšího milníku. Vydává historicky první zprávu o udržitelnosti, kterou rekapituluje, jak pečuje o své kolegyně a kolegy, jaké výrobky nabízí i jak chrání planetu.
💡Proběhl první letošní Udržitelný brunch. Přes 10 zástupců nezisku i firem se podělilo o detaily vzájemných spoluprací a způsoby, jak efektivně uzavírat smysluplná partnerství. Mluvilo se o závislosti, stáří i malých sportovcích.
💡Sheffield, největší město hrabství South Yorkshire, vyrostlo jako jedno z průmyslových center. A dnes má víc stromů v ulicích než obyvatel. Inspirujeme se?
💡Fandi mámám spustilo sbírku na materiální pomoc maminkám, které zůstaly na své děti samy. Organizace díky sbírce pořídí rodinám například pračku, gauč, stůl, skříň, matrace, postel pro děti.
Kalendář akcí
26. 1. 2024 HYB4 SWAP & HADRY | SWAP PRAGUE
2. 2. 2024 Cirkulární akademie 2024 | CIRAA
Něco navíc
TIP NA VÍKEND
Máte-li cestu do Brna nebo tam žijete, navštivte jedinečnou výstavu Made by Fire. Představuje to nejlepší z českého skla, porcelánu a keramiky na pozadí zásadních společenských a environmentálních událostí současnosti. Sleduje osud jednoho z nejtradičnějších řemesel velmi netradiční formou.
DO SLUCHÁTEK
Základy ESG reportingu. Do tohoto tématu se pustil Český rozhlas Plus v pořadu Zaostřeno, tentokrát s mottem Konečně se dozvíme, jestli naši dodavatelé energií ničí ovzduší. Ze všech úhlů pohledu rozebral budoucí povinnost pro větší i menší podniky, možné sankce i dopad na dodavatele.
Související
Plný šatník a nevíte, co s tím?